Výstava představí architekturu pražských vil

Vložil
ČTK
15. 11. 07. 01:50


Praha - Nový pohled do historie i současnosti architektury rodinného bydlení nabízí výstava s názvem Slavné pražské vily, která ve čtvrtek začíná ve Veletržním paláci v Praze. Výstavní panely s texty, aktuálními či starými fotografiemi, trojrozměrné modely, ale i vzácné historické dokumenty představí na výstavě výběr 63 staveb, které vznikly v Praze od sklonku 17. století až do 21. století. Na tiskové konferenci to dnes řekla kurátorka výstavy Radomíra Sedláková.

    Námět výstavy se vyhýbá monumentálním a všeobecně známým památkám. Zaměřuje se na osobité a výjimečné vily a rodinné domy, které měly velký význam pro vývoj české architektury. Návštěvníci se tak dozví více o Trojském zámku, Náhlovského nebo Müllerově vile, o tvorbě Dušana Jurkoviče, Adolfa Loose nebo Jana Kotěry.
    Expozice představí nejenom vnější vzhled staveb, ale i interiérovou tvorbu známých architektů. Užité umění a nábytek je totiž přinejmenším stejně důležitý jako samotný exteriér stavby, řekla spolukurátorka výstavy Daniela Karasová z Uměleckoprůmyslového muzea Praha.
    "Výstava Slavné pražské vily je jedním z velkých milníků projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, který vznikl v roce 1999," uvedl Marek Veselý ze spolupořádající agentury Foibos. Hlavním záměrem je zmapovat slavné vily všech jednotlivých krajů celé republiky. Doposud agentura představila brněnské nebo olomoucké stavby, v blízké budoucnosti vyjde publikace o vilách Jihočeského kraje.
    Výstavu doplní stejnojmenná kniha. Třetí přepracované a doplněné vydání prezentuje několik desítek výjimečných staveb vilové architektury v Praze.
    Výstava v Praze potrvá do 6. ledna 2008 a návštěvníci ji mohou zhlédnout každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00.
0 komentářů
přidat komentář