Vychází obří Atlas krajiny České republiky

Vložil
ČTK
19.11.2009 16:25
Praha

Praha - Minulost, přítomnost a výhledy do budoucnosti české krajiny přináší Atlas krajiny České republiky, který dnes představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Atlas, který unesou pod paží pouze dobře vzrostlí dospělí, váží deset kilogramů a obsahuje 800 map, 500 výřezů a velký počet grafů. Měřítka map se pohybují od 1:500.000 do 1:300.000. Získají ho školy a instituce.
    Zajímavostí je poslední kapitola knihy o 352 stranách - nazvaná Krajina v umění. Po stovkách map v ní čtenář uvidí základní díla českých krajinářů.
    Na atlasu, který vznikl po vzoru slovenského, pracovalo na 300 odborníků ze stovky institucí pod vedením Tatiany Hrnčiarové, která se podílela i na přípravě slovenského atlasu. Práce trvaly šest let a stály 55 milionů korun, jejich počátek inicioval v roce 2003 Miko z pozice náměstka ministra životního prostředí.
    První zájemci o unikátní soubor map budou moct atlas získat od ledna. Bude k dispozici i v digitální verzi. Kvůli velkému formátu atlasu, 50 krát 61 centimetrů, počítá ministerstvo i s distribucí jednotlivých listů atlasu, a to hlavně pro školy. Do základních škol bude atlas distribuován přes zřizovatelské obce. Na ministerském seznamu adresátů jsou také střední a vysoké školy, odborné instituce, všechny obce a kraje.
    Cena vázaného atlasu pro individuální zájemce se podle Mikových propočtů bude pohybovat okolo 4500 korun. Ministerstvo počítá s nákladem 5000 tištěných a vázaných kusů a se stejným počtem digitálních nosičů.
    Dílo je rozděleno do devíti kapitol, které postupně rozkrývají taje české krajiny. Po geografické části následuje kapitola věnovaná historii krajiny, přírodě, současnosti krajiny, krajině jako dědictví a prostoru pro společnost.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
možnost zakoupení?
Helmuth Krychle
26.11.09 12:07
Atlas
Milada Oravová
10.12.09 08:18
zobrazit všechny komentáře