Vranovice u Brna chtějí přitáhnout mladé lidi, nabízejí parcely

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
12.03.2012 10:45
Vranovice (Brněnsko) - Vranovice na Brněnsku chtějí udržet mladé obyvatele a nalákat k bydlení přespolní. Radnice jim nabízí stavební parcely. V minulých letech zasíťovala a prodala zájemcům o stavění asi 50 pozemků, nyní jich nabízí dalších 14. Je o ně zájem. Právě díky jejich přípravě a prodeji se obci podařilo zastavit trend úbytku počtu obyvatel, řekla ČTK za radnici Dagmar Humpolíková.
     Vranovice podle Humpolíkové vymíraly uplynulých 40 let. V posledních třech letech se to však otočilo - počet obyvatel obce se zvýšil zhruba o 150 na 2075 lidí. Zasíťované pozemky pro výstavbu rodinných domů podle Humpolíkové kupují místní i klienti z Brna. Láká je dobré dopravní spojení do krajského města - autem i vlakem trvá cesta do centra asi půl hodiny. "Lidé žijí na vesnici, v přírodě, blízko je les, Pálava, Nové Mlýny, cyklotrasy i vinařské stezky. Lidé jsou půlhodinu z centra Brna, a přitom jsou jakoby na dovolené," uvedla Humpolíková.
     Obec při přípravě nové bytové zóny využila vlastní pozemky a část jich dokoupila od soukromníků. "Obec vše připravuje sama, bez developerů a zprostředkovatelů, aby cena byla co nejnižší," řekla Humpolíková. Metr čtvereční parcely radnice prodává za 900 korun. Vrátí se jí tak peníze, které do výkupů a staveb sítí vložila.
     Přípravě pozemků se věnují i další obce na jihu Moravy, například Okrouhlá na Blanensku a Hostěradice na Znojemsku. Podle starostů je to jediná cesta, jak udržet mladé lidi. Vesnice jsou však většinou při plánování nové výstavby poučenější, než byly v 90. letech, a pro nové domy a jejich oplocení mají přísná pravidla. Chtějí zamezit tomu, aby jim za humny rostla satelitní městečka. Zakázané jsou obvykle například křiklavé barvy na fasádách a vysoké ploty. "Aby nevznikly nedobytné rezidence, ale vesnický ráz Vranovic zůstal zachovaný," dodala Humplíková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články