Vlašim zahájila přestavbu centra města

Vložil
ČTK
06.04.2009 12:55
Hradec Králové

Vlašim (Benešovsko) - Ve Vlašimi začala rozsáhlá přestavba historického centra města. Zahrnuje úpravy tří náměstí, nádvoří zámku a přilehlých komunikací. Celkové náklady projektu převyšují 100 milionů korun, z toho téměř 90 milionů korun pokryje dotace z Regionálního operačního programu. Práce by měly skončit v květnu 2010, řekl ČTK projektový manažer Petr Zapletal.

    Rozsáhlými změnami projdou náměstí Žižkovo, Palackého a Husovo. Nový povrch dostane zámecké nádvoří, z nějž se také vybuduje přístup na parkán, kde vzniknou nové toalety a úschovna kol pro návštěvníky zámku a zámeckého parku.
    Cílem projektu je obnovit ekonomickou, sociální a urbanisticko-estetickou roli historického centra Vlašimi, a tím přispět ke zlepšení kvality života obyvatel města a zvýšení jeho atraktivity pro návštěvníky. Součástí projektu je i kruhová křižovatka na Husově náměstí, úpravy komunikací a odvodnění, rozšíření chodníků a pěších prostranství. Počítá se také s vybudováním hřiště na Žižkově náměstí, rekonstrukcí veřejného osvětlení, obnovou zeleně a úpravami inženýrských sítí.
    Podobu centra Vlašimi podle Zapletala negativně poznamenaly necitlivé urbanistické zásahy ve druhé polovině 20. století, kdy se zbourala původní zástavba z 19. století a na jejím místě vznikly panelové domy. Do této části města se pak postupně přesunuly služby, obchody i úřady. Do té doby přirozená centra na Žižkově a Palackého náměstí tím ztratila na významu.
    Město brzy zahájí také rekonstrukci bývalé, památkově chráněné staré radnice. Vznikne v ní volnočasové centrum pro děti a mládež. Náklady na jeho vybudování jsou přes 56 milionů korun, z toho 52 milionů korun pokryje také dotace z Regionálního operačního programu.
    Vlašim získala v letech 2004 až 2008 z Evropské unie na 13 projektů dotace dohromady za téměř 250 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář