V Kladně začala petice proti prodeji pozemků v centru

Vložil
ČTK
12.03.2012 16:30
Kladno

Kladno - V Kladně dnes začala petice proti prodeji lukrativních pozemků v centru města, kde chce soukromý investor postavit multifunkční dům. Prodej přes odpor opozičních i některých koaličních zastupitelů prosadily vládnoucí ČSSD a ODS. Podle opoziční Volby pro Kladno (VPK), která petici připravila společně s některými architekty, se město prodejem pozemků zbytečně zbaví možnosti rozhodování o jejich budoucím vzhledu a využití. Petice potrvá do 15. dubna, pak bude předložena zastupitelům, kteří by své původní rozhodnutí mohli změnit. ČTK to řekl předseda VPK a bývalý primátor Milan Volf.

    Zastupitelé v lednu rozhodli o prodeji pozemků v centru města o výměře 2500 metrů čtverečních jedinému zájemci, který by na nich chtěl příští rok začít se stavbou multifunkčního domu s komerčními prostory, byty či garážemi. Minimální cena za jeden metr čtvereční byla stanovena na 4000 korun, město tak prodejem pozemků získá přes deset milionů. Prodej pozemků je podmíněn také tím, že na náměstí vznikne alespoň 300 parkovacích míst a zhruba třetina prostoru bude sloužit veřejným službám.
    Politici se shodli na tom, že je potřeba území zastavět. Podle opozice se ale město prodejem lukrativních pozemků zbaví možnosti rozhodování o tom, jaká stavba tam vznikne. Tvrdí, že město mělo nejprve vypsat urbanistickou a architektonickou soutěž, aby podle nich mohl být vybrán nejlepší projekt.
    Petice je podle Volfa poslední možností, jak zvrátit původní rozhodnutí zastupitelů, protože na některém z příštích jednáních budou schvalovat kupní smlouvu s investorem. "Petice je poslední možná záchrana, aby náměstí Svobody nebylo zničené," míní Volf.
    O prodeji pozemků a výstavbě na náměstí Svobody se v Kladně diskutuje nejméně od roku 1999. Zastupitelé prodej pozemků několikrát zamítli, například v roce 2007, kdy tam chtěl investor postavit bytové a obchodní centrum.
0 komentářů
přidat komentář

Související články