Zastupitelé Kladna o prodeji pozemků v centru nehlasovali

Zdroj
Matěj Říha
Vložil
ČTK
17.04.2012 17:45
Kladno

Kladno - Kladno pozastavilo prodej lukrativních pozemků na náměstí Svobody v centru města, kde chce soukromý investor postavit multifunkční dům. Investor totiž není schopen v rámci projektu postavit 300 parkovacích míst a chce kvůli tomu koupit víc pozemků než se původně předpokládalo. Zvýšení počtu parkovacích míst je jednou z podmínek, aby pozemky získal. Město proto záměr vypíše znovu. ČTK to dnes řekl primátor Dan Jiránek (ODS). Původně dnes měli zastupitelé hlasovat o kupní smlouvě. Prodej pozemků dlouhodobě kritizuje opozice.

    Zastupitelé v lednu rozhodli o prodeji pozemků v centru města o výměře 2500 metrů čtverečních jedinému zájemci, který by na nich chtěl příští rok začít stavět multifunkční dům s komerčními prostory, byty či garážemi. Minimální cena za jeden metr čtvereční byla stanovena na 4000 korun, město tak prodejem pozemků mělo získat přes deset milionů. Prodej pozemků je podmíněn také tím, že na náměstí vznikne alespoň 300 parkovacích míst a zhruba třetina prostoru bude sloužit veřejným službám.
    Investor podle Jiránka tyto podmínky není schopen splnit, protože prý nedokáže postavit tolik parkovacích míst. Nově kvůli tomu chce koupit pozemky v centru o výměře téměř 3500 metrů čtverečních. "Požádal tedy o změnu a rada města to vyhodnotila jako podstatnou změnu smluvních podmínek a rozhodla se ten záměr vyvěsit znovu," vysvětlil Jiránek. Cena za metr čtvereční podle primátora zůstane stejná. "Nevíme, jestli na něj (nový prodej) ten uchazeč přistoupí, pokud nepřistoupí, tak je nebudeme prodávat," dodal Jiránek.
    Opozičním i některým koaličním zastupitelům vadilo, že se město prodejem pozemků zbytečně zbaví možnosti rozhodování o jejich budoucím vzhledu a využití. Politici tvrdili, že město mělo nejprve vypsat urbanistickou a architektonickou soutěž, aby podle nich mohl být vybrán nejlepší projekt. Shodli se ale na tom, že je potřeba území zastavět.
    Opoziční Volba pro Kladno proti prodeji pozemků sepsala petici, kterou dnes její předseda Milan Volf předal zastupitelům. Pod petici se podepsalo téměř 4100 lidí. Volf uvedl, že dal navíc podnět na ministerstvo vnitra, aby prodej prošetřilo. "Myslím si, že by to usnesení mohlo být i pozastaveno," řekl novinářům Volf. Dodal, že novým vyhlášením prodeje pozemků jde vedení města investorovi "strašně na ruku".
    O prodeji pozemků a výstavbě na náměstí Svobody se v Kladně diskutuje nejméně od roku 1999. Zastupitelé prodej pozemků několikrát zamítli, například v roce 2007, kdy tam chtěl investor postavit bytové a obchodní centrum.
0 komentářů
přidat komentář

Související články