Ústí nad Labem plánuje prodat Mariánský most

Vložil
ČTK
12.12.2007 20:45
Ústí nad Labem


Ústí nad Labem - Město Ústí nad Labem plánuje prodat Mariánský most, který postavilo ze svého rozpočtu za více než 750 milionů korun. Údržba mostu stojí město ročně deset milionů korun a proto ho chce převést na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se kterým už zahájilo jednání. Informuje o  tom dnešní regionální příloha Mladé fronty Dnes (MfD).
    Ústí nad Labem je jediné město, které vlastní most. Ten byl slavnostně otevřen před devíti lety a podle primátora Jana Kubaty by se o něj měl nyní starat někdo jiný. Pokud se převod nezdaří, bude se o stavbu dále starat město. "S nikým jiným než se státem jednat nebudeme, ten most z Ústí nikdo neodnese," řekl MfD Kubata. Pokud vše půjde hladce, mohl by most podle primátora být převeden do konce roku 2008.
    Mariánský most se slavnostně otevřel v roce 1998 po pěti letech výstavby. Městskou pokladnu vyšel na více než tři čtvrtě miliardy, téměř dvakrát tolik, než jaké byly původní plány. Konečná suma v té době představovala bezmála roční rozpočet města. Stal se tak nejdražší dopravní stavbou, kterou od roku 1948 v republice financovalo město.
    V roce 1999 byl most vybrán mezi deset nejkrásnějších staveb světové architektury 90. let, kde byla využita ocel. Zařadil se mezi takové skvosty jako Guggenheimovo muzeum v Bilbau, londýnský Dóm tisíciletí či mrakodrapy Twin Towers.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Město prodá cokoliv
Pietro
17.12.07 10:58
to Pietro
Daniel
17.12.07 03:34
co to...?
Pietro
18.12.07 01:01
zobrazit všechny komentáře

Související články