Rozhledna Bára u Chrudimi bude mít svou publikaci

Chrudim - Originální rozhledna Bára u Chrudimi se dočká vlastní publikace. Knihu "Bára. Neuvěřitelný příběh věže" autora stavby Martina Rajniše vydá nakladatelství Zlatý řez zaměřené na architekturu, chrudimská radnice na ni přispěje 100.000 korunami. Publikace bude sloužit i propagačním účelům, řekl novinářům starosta Jan Čechlovský.
    Rozhlednu tvoří unikátní dřevěná stavba s minimem spojovacích prvků. Modřínová prkna tesaři postupně složili po obvodu zužujícího se jehlanu, mezi ně umístili proložky vyrobené z latí, k zemi je upevňuje systém kotevních lan. Speciální mechanismus kotevní systém každou hodinu na 30 sekund automaticky povolí, aby dřevěná konstrukce mohla reagovat na změny vlhkosti a teploty, při silném větru je uvolnění blokováno. Uvnitř objektu je válcové schodiště z dubových fošen. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí, dalších deset metrů měří kovový stožár s vlajkou.
    Rozhlednu v červnu 2008 z velké části zničila větrná smršť, která se prohnala Chrudimskem, radnice ji nechala postavit znovu s dokonalejšími zabezpečovacími prvky a bez svrchní části.
    "Kniha nejen popisuje současnost a konstrukci rozhledny, ale i celou historii. Jsou v ní popsány i  meteorologické jevy, které vedly k jejímu zničení. Architekt Rajniš to pojal jako pohnutý příběh jedné rozhledny," uvedl Čechlovský.
    Kniha by měla vyjít v létě, bude obsahovat i anglický sumář. Měla by sloužit odborné veřejnosti, část výtisků získá i Chrudim, která ji využije jako dar pro významné návštěvníky, další publikace budou ke koupi v informačním centru.
    Rozhledna Bára je unikátní svou konstrukcí a z toho důvodu bude její pětimetrový model vystaven na prestižním bienále současného umění v Benátkách, kde kniha poslouží jako doprovodná publikace. Maketa stavby bude poté vystavena v Národní galerii.
0 komentářů
přidat komentář

Související články