Výstava představuje dřevěné domy Martina Rajniše

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
27.05.2008 14:20
Praha

Zenová kostka postavená u příležitosti výstavy v GJF (foto: David Kubík)
Praha - Dřevěný altánek na dvorku vítá ode dneška návštěvníky Galerie Jaroslava Fragnera v Praze. Upozorňuje na výstavu architekta Martina Rajniše a jeho kanceláře e-MRAK, protože vznikl stejným způsobem, jako jejich dřevěné stavby. Výstava, která má být podle Rajniše i nabídkou toho, jak stavět domy "jinak", potrvá do 6. července.
    Tvorba kanceláře e-MRAK totiž opouští koleje zavedených postupů architektonické tvorby i stavebních zvyklostí. Často tak vznikají díla, která jsou více artefakty než stavbami. Rajniš neváhá jít za hranice stavebního zákona, legálních postupů a hájí svobodu nezávislé tvorby. Do sporů s úředníky se dostal kvůli některým svým dílům, jež jsou vyskládanými věžemi ze schnoucího dřeva, nemají základy, a tudíž podle něj nepotřebují žádná úřední povolení.
    Takovou nechtěnou slávu má především stavba nazvaná Deponie dřeva v Jizerských horách. Protože ale někteří klienti, pro které podobným způsobem Rajniš staví, chtějí být s úředníky zadobře, pro své zamýšlené stavby si již povolení vyřizují.
    Rajniš je podobně jako někteří další současní architekti velmi nespokojen s podobou většiny v tuzemsku stavěných domů, především rodinných. Z deseti až patnácti tisíc domů, které se v  ČR ročně postaví, jich má jen zlomek architekta, většina staveb vychází z  unifikované katalogové nabídky, která není architekturou, jen směsicí nesourodých stylů a prvků, míní architekt.
    Nabízí ale jednoduché řešení. "Dá se dělat jedna věc: nepřizpůsobovat se pokleslému vkusu, který tuhle velmoc architektury zahnal kamsi na úroveň Balkánu," řekl. "Na výstavě představujeme, jak stavět domy, které se snad i líbí lidem a na kterých není nikde žádný oblouček tam, kde nemá být, ani žádné zbytečné ozdoby," uvedl své práce.
    Rajniš je z poslední doby známý především jako autor nové České poštovny na vrcholu Sněžky, kterou postavil spolu s Patrikem Hoffmanem. Koncem května bude dokončena další "dřevěná věž" - ve tvaru trojbokého jehlanu vzniká rozhledna Bára v lesích u Chrudimi. Podle pořadatelů výstavy přinášejí Rajnišovy práce nové pohledy na architekturu a jeho ryze český a na internacionální scéně nezávislý styl by mohl přispět k návratu českých zemí na mapu moderní architektury.
    Výstava představuje Rajniše i jako cestovatele. Fotografie z cest tvoří tu část výstavy, na níž se architekt snaží představovat východiska svého myšlení o architektuře. Klade proto vedle sebe fotografie přírodních útvarů a lidských architektonických výtvorů, záběry z mikrosvěta a letecké záběry měst, a ukazuje tak jednotu člověka a přírody, která je pro něj hlavním východiskem.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
"jiný"
Vích
27.05.08 11:31
ehm
Petr Janda
28.05.08 09:37
martin
podo
28.05.08 09:51
zenova kostka
hups
05.12.08 11:39
zobrazit všechny komentáře

Související články