Rekonstrukce průčelí Invalidovny v Karlíně skončila

Zdroj
Štěpán Pellar
Vložil
ČTK
06.01.2010 17:55
Praha

Praha - Rekonstrukce budovy Invalidovny v Karlíně skončila. Stála 20 milionů korun. Lešení z jejího průčelí zmizelo začátkem roku po měsíčních opravách. ČTK to dnes řekla tisková mluvčí městské části Praha 8 Radka Wallace. Zchátralé průčelí získalo původní podobu. Pod dohledem památkářů se rekonstruovala část střechy, obnovila se omítka a vyměnila okna.
    V Invalidovně sídlí Vojenský historický archiv. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška by se ale odsud archiv měl v roce 2014 stěhovat do budovy bývalého vojenského gymnázia v Praze - Ruzyni. Ta se ale musí nejdřív také opravit. Plánovaná rekonstrukce tu ještě nezačala, skončit by měla roku 2013.
    "Bezprostředně po přestěhování pro nás bude budova nepotřebná," řekl Pejšek. Ministerstvo proto přednostně nabídne budovu k převodu ostatním státním organizacím. V případě, že žádná z nich neprojeví zájem, předpokládá se v roce 2014 nebo 2015 vypsání výběrového řízení na koupi. Hlavní město se už nechalo slyšet, že o Invalidovnu zájem nemá. Náklady na celkovou rekonstrukci budovy, která utrpěla povodněmi, se totiž odhadují asi na jednu miliardu korun a budova na ni stále čeká. "Ministerstvo teď peníze na rozsáhlejší opravu budovy nemá," řekl ČTK Pejšek.
    Při povodních roku 2002 voda v budově stoupla do úrovně několik metrů. Zaplavila 26.500 kartonů archiválií, z čehož se jich 9000 muselo skartovat. Vojáci tehdy investovali 20 milionů korun do nejnutnějších oprav, například do sanace omítek nebo podlah. Podle ředitele Vojenského ústředního archivu Josefa Žikeše se opravily jen vstupní části budovy, ostatní její části ale prý rekonstrukci velice potřebují.
    Rada Městské části Praha 8 podpořila plán Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která by tu údajně chtěla vybudovat univerzitní kampus. Podle Žikeše by využití budovy pro studentské nebo kulturní aktivity bylo vhodné.
    V minulosti už mělo o budovu zájem také několik firem, které by v ní chtěly například zřídit luxusní hotel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články