PVS plánují rekonstrukci čerpací stanice a věže Děvín

Vložil
ČTK
04.05.2017 08:25
Praha

Karel Hubáček

foto: Mapio.net
Praha - Pražská vodohospodářská společnost (PVS) plánuje rekonstrukci čerpací stanice a vodárenské věže Děvín. Opravy se uskuteční v příštím roce, odběratelů se nedotknou. Novinářům to dnes řekl Vladimír Okrouhlický z Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), výši investice neuvedl. Investorem akce bude Pražská vodohospodářská společnost.

Věž slaví 40 let od svého vzniku, jejím autorem je architekt Karel Hubáček. "Bude se jednat o kompletní rekonstrukci čerpací stanice i věže. Tím, že už je stará 40 let, se v loňském roce prováděly poměrně rozsáhlé průzkumy čerpací stanice, ta už je na hranici životnosti. Z dnešního pohledu i ekonomiky spotřeby energie to není samozřejmě již top dílo," řekl Okrouhlický. Rekonstrukce je vyprojektovaná a bylo zahájeno stavební řízení.

Čerpací stanice Děvín byla vystavěna pro distribuci pitné vody z vodojemu Jesenice ze želivského přivaděče na jihozápadní město. "To znamená sídliště Stodůlky, Nové Butovice nebo Lužiny," řekl Okrouhlický.

Věž je vysoká 50 metrů, tvoří ji tři tubusy o průměru 180 centimetrů a slouží k vyrovnávání tlaku v přivaděči vody. Jeden z tubusů je stále pod vodou a udržuje tak hladinu vody na úrovni vodojemu v Jesenici. Zbylé dva slouží pro to, aby do nich mohla přetéci voda při vysokém tlaku.

Na stanici je nepřetržitý dohled, který se stará i o údržbu čerpadel a dalšího zařízení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články