Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
15.02.2007 14:30
Praha


zpět na článek
6 komentářů
treba neskonci jako varsavsky supersam
johansen
| 16.02.07 10:28
drzim palce! snad se to podari i v pripade Kotvy... ve varsave prave zbourali prvni moderni supermarket ve vychodnim bloku, z konce 50. let (vice info na http://johansen.bloguje.cz )... a OD Jested bude nasledovat.
Hmmm..
Johanka
| 17.02.07 06:31
"Věra Machoninová se plně staví za záměr prohlásit Kotvu za kulturní památku,"
Architekt se staví za to, aby JEHO DÍLO bylo vyhlášeno kulturní památkou. Opravdu nevídané a troczu komické.
Pripomíka k tématu
Tomša Junior
| 04.04.07 12:45
Pan doktor Švácha v některých svých záběrech velmi vybočuje s obecně respekovaných a všeobecně uznávaných odborných principů. Nevím ,asi je to zvykem u absolventů y Olomoucké university . Obcně platí , že prohlášení za kulturní památku u architekty , která není ještě sto let stará je velmi nejisté a riskantní , protože hodnotový systém je ještě značně nevykvašený a trudíž nestabilní . Nemůžeme chtít od pana dr. Šváchy aby čekal sto let na vyslovení soudu , že Kotva od architektka Machoninové je Kulturní památka jako řemen. Mě to pouze napadlo v souvislosti s tím , že jsem viděl návrh na zástavbu tohoto stavebního místa od architekta Rudolfa Stockara von Bernkopf dvacátých let 2O.století , jehož hmotové řešení paní Machoninová beze zbytku okopírovala , Takže jaká kulturní památka z díla architektra dosud žijícího , kdzž studium historie jednou odhalí , kdo je autorem nápadu jak zastavět proluku Kotva.
Kdyby někdo sháněl inspiraci v literatuře doporučuji prolistovsat pozorně ročníky časopisu Architektura a časopisu Styl !!!
Problém moderních památek a žijících autorů
Mici
| 22.05.07 12:19
Trochu se obávám toho, že v případě "moderních památek" a jejich dosud žijících architektů, může docházet k nebezpečným "klikám", kdy se moderní památka bude hodnotit ne dle architektonické kvality a míry co městu přináší,
ale dle známostí a průbojnosti jejich samotných, dosud žijících autorů (ateliérů), kteří si budou chtít ještě za svého života zajistit alespoň malý střípek nesmrtelnosti a slávy. Pak se můžou stát památkami i opravdové hrůzy, vzniklé často na úkor původní kvalitní zástavby a dodnes zcela narušující celkový vzhled místa, které by jinak mohly nahradit citlivěji a přitom invenčně zpracované současné stavby.
Mici - Citlivé a invenčně zpracované současné stavby
Pavel Nasadil
| 22.05.07 01:21
Mici, jmenujte mi jedinný případ, kdy se tohle stalo, a ty citlivé a invenční novostavby nahrazující hrůzné "moderní památky" + architekty, kteří si chtějí sami prohlásit svou stavbu za kulturní památku. Melete naprázdno.
To je zrovna ono
Jan Sommer
| 22.05.07 07:28
...paní Mici poněkud abstraktně poukáže na hrůzy, o kterých mnozí vědí (jasně, pane Nasadile, Vy "víte", že těch "mnohých" může být jen pár, protože zrovna Vy nevíte o nikom). Ale objednávka, na níž jsou založeny domnělé myšlenkové výboje architektů, ta zůstává v platnosti. Architektura je více politická, nežli ekonomická - o estetice vůbec nemluvme! Morální dluh současné architektury (resp. škol, jež architekty odchovávají) je v této památkami zkrznazrkz prolezlé zemi mírně řečeno nepominutelný až strašlivý.
Ale část architektů se teď ocitne v Jehličkových revolučních památkových radách/gardách, a já terpve poznám, že právě tohle mi chybělo.... To bylo to svědění či obava z budoucnosti. Ách, je pryč.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.