Plzeň: rezidenční projekt Nová Valcha je architektonicky velmi pěkný

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
01.12.2011 17:15
Plzeň

Plzeň - V Plzni odstartovala výstavba rezidenční čtvrti Nová Valcha, která má být největší bytovou zónou od vybudování sídliště Sylván. Investor, pražský V Invest, zahájil stavbu prvních 50 bytů, celkem by jich tam mělo vzniknou až 480. První etapu buduje plzeňská stavební firma Berger Bohemia, řekla ČTK ředitelka plzeňské realitní kanceláře Pubec Michaela Džupinová, která byty nabízí.
     Investor se zavázal městu, že vybuduje infrastrukturu, což první etapu prodlouží na dva roky, další etapy budou rychlejší. "Z projektu, který je architektonicky velmi pěkný, máme velkou radost. Ukázalo se, že jakmile začal investor stavět, a navíc s místní firmou, tak se zájem o byty výrazně zvyšuje," uvedla Džupinová. Velmi důležité jsou nyní reference developera, dodavatele i prodejce, tedy realitní kanceláře. Ta už má klienty na polovinu z  50 budovaných bytů.
     Stavba první etapy měla být zahájena už před rokem. Investorovi se ale nepodařilo "předprodat" 30 procent bytů, ale jen necelých 20 procent, a tak banka neposkytla úvěr. Podle Džupinové ale většina klientů vydržela a na byty počká. "Investor šel do rizika s tím, že začal stavět ze svého a poté bude dofinancovávat úvěrem," uvedla. Byty se navíc upravily a projekt tak šel "výrazně naproti tomu, co skutečně klientela chce". Realitní kancelář nedoporučila V Investu stavět 100 a více bytů najednou, jak měl původně v plánu. "Etapa je o to kratší a lidé mohou dříve bydlet. A pokud zajistí plynulou výstavbu, tak proč to více nerozdělit," dodala.
     Podle ředitelky městského útvaru koncepce a rozvoje Ireny Vostracké jde o jednu z  nejzajímavějších lokalit v Plzni. Je na jihu města u přehrady České údolí a bude mít zatím největší podíl zeleně v Plzni.
     Atriové, bytové a dvoupodlažní solitérní domky se dají pořídit za 3,2 milionu korun. Území o ploše 30 hektarů má mít zastavěných 18 hektarů, zbytek bude zeleň. V zóně má vzniknout mateřská škola, penzion pro seniory a stezka pro kola. Město ji chce propojit novou silnicí s průmyslovou zónou Borská pole. Nová Valcha nemá být odříznuté satelitní městečko, ale bude spojená s domky "staré" Valchy.
     V Invest prodal za 20 let přes 1000 bytů. Podobný projekt jako v Plzni se 160 byty dokončil předloni v Uhříněvsi.
0 komentářů
přidat komentář