Pardubický kraj vybral návrh přestavby reálky s pasáží objektem

Vložil
ČTK
30.11.2006 22:40
Pardubice

Pardubice - Pardubický kraj již ví, jak přestaví chátrající budovu staré reálky v centru města. Ve veřejné soutěži vybral návrh architektů Pavla a Petra Maleře z Pardubic, který počítá s tím, že objektem povede pasáž pro pěší a cyklisty. Podle prvního hejtmanova náměstka Romana Línka bude přízemí využito pro veřejnost, v horních patrech vzniknou kanceláře pro krajské úředníky.

"Návrh očistil budovu reálky od pozdějších přístaveb a přitom zachovává její symetrii," popsal architektonickou vizi Línek. V jednom křídle přízemí by měl vzniknout sál pro veřejnost, v druhém výstavní prostor. Architekti podle vedení kraje přišli jako jediní s myšlenkou vést budovou pasáž pro pěší a cyklisty. Dosud reálka umožňovala jen úzký průchod v těsném sousedství rušné Jahnovy ulice.
Pardubický kraj původně zvažoval, že zchátralou reálku, navrženou architektem Josefem Schmoranzem a postavenou v polovině 19. století, využije pro galerii moderního umění. Chtěl ji buď zásadně přestavět nebo strhnout a vybudovat zcela nový objekt. Na to měl přislíbenu usnesením vlády z roku 2002 dotaci 178 milionů korun. Proti se však postavili členové pardubického Muzejního spolku, kteří navrhli ministerstvu kultury budovu zapsat jako chráněnou kulturní památku. Když neuspěli, zablokovali nakládání s reálkou soudní žalobou na ministerstvo. Kraj proto raději ustoupil, navíc se ukázalo, že přestavovat školu na moderní galerii by bylo velmi obtížné, a pro objekt hledal jiné využití. Protože kraj využívá prostory bývalého okresního úřadu, které jsou stále ve vlastnictví státu a smlouvu na ně má jen do roku 2008, hledá místo, kam by v případě nutnosti umístil své úředníky.
Do horních pater přebudované reálky by se mohlo vejít asi 150 zaměstnanců kraje. Náklady přestavby si vyžádají 100 až 120 milionů korun. Soutěžní návrhy včetně vítězného budou od 12. prosince vystaveny v prostorách regionálního informačního střediska Pardubice Region Tourism na náměstí Republiky. Zájemci si je budou moci prohlédnout do 6. ledna příštího roku.
0 komentářů
přidat komentář