Památník Velké Moravy čeká generální rekonstrukce

Zdroj
Gabriela Sluštíková
Vložil
ČTK
10.12.2007 16:45
České Budějovice

Staré Město (Uherskohradišťsko) - Generální rekonstrukci Památníku Velké Moravy chystá v příštím roce Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Kromě celkové rekonstrukce národní kulturní památky počítá projekt také s výstavbou nové expozice. Investiční záměr na asi 30 milionů korun schválila již Rada Zlínského kraje. V případě, že se podaří získat dotace z  takzvaných norských fondů, opravy začnou v květnu příštího roku, řekl ČTK ředitel muzea Ivo Frolec.
    Památník Velké Moravy patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Budova byla postavena v letech 1959 až 1960 nad základy první objevené a uznané stavby z doby velkomoravské, kostela Na Valách. Do plánované podoby a rozsahu ale areál památníku nebyl nikdy dostavěný. V objektu není možné zveřejňovat výsledky nových archeologických výzkumů, pořádat vědecká pracovní setkání, budova neposkytuje ani téměř žádné zázemí pro návštěvníky a badatele. "Není schopná provozu v zimních měsících, není totiž zateplená ani temperovaná. Díky rekonstrukci budeme moci vítat návštěvníky 365 dní v roce," upřesnil ředitel.
    Současná stálá expozice je navíc podle něj zastaralá, chybí možnosti využití multimediální techniky, nemá bezbariérový přístup. Vzniknout by zde měl prostor pro speciální dětské programy.
    Radikální změny dostane i stálá expozice, která nyní dějiny Velké Moravy prezentuje pouze na panelech a ve vitrínách. "Tomu bude konec," upřesnil Florec. Ve vstupní části se bude na velkoplošném plátně promítat příběh člověka, žijícího v době Velké Moravy, samotné výstavní prostory budou poté na video navazovat nejrůznějšími ukázkami například předmětů, stylu bydlení a obživy lidí.
    Tím ale plány s obnovou památky nekončí. Vedení muzea nyní chystá ještě další navazující projekt na přístavbu památky, vzniknout by tak mělo v  České republice zcela ojedinělé Archeologické centrum Velké Moravy středního Pomoraví. Půjde o moderní prezentační a obslužné zázemí i vhodné prostory pro vědecko-výzkumné středisko s depozitářem, odbornou tematickou knihovnou, studijními prostory a zázemím archeologického výzkumu a čištění nálezů.
    V rámci rozvoje cestovního ruchu Zlínského kraje se rovněž počítá s  propojením významných slezských, moravských a slovenských archeologických lokalit mezinárodní turistickou stezkou, jež by se měla jmenovat Od Velké Moravy k počátkům české státnosti. Jejím pilotním pracovištěm by se měl stát právě Památník Velké Moravy.
0 komentářů
přidat komentář