Památkáři nemohou vypátrat autora altánu v obci Příkazy

Zdroj
Martina Šaradínová
Vložil
ČTK
30.07.2006 00:05
Olomouc

Olomouc - Po autorovi kubistického altánu v obci Příkazy na Olomoucku stále bezúspěšně pátrají olomoučtí památkáři. Zatím se shodují jen v  tom, že altán u domu číslo 81 je unikátní. Proto je také státem chráněnou památkou. Kdo ho zhotovil, však nevědí, potvrdil ČTK Jan Kubeš z olomouckého Národního památkového ústavu.
"Altán musel projektovat profesionál, je to kvalitní dílo," tvrdí Kubeš. Podle dokumentace, kterou zpracoval, přichází v  úvahu olomoucký architekt Jaroslav Kovář starší, který ke kubistickému stylu tíhl. Možným autorem ale může být i žák slavného Jana Kotěry Rudolf Stockar.
Další záhadou zůstává, že v evidenčním listu památky z konce osmdesátých letech se píše, že objekt byl vybudován italskými zajatci na počátku 20. století. "Bohužel nevíme, odkud se informace o italských zajatcích vzala, a v  žádném archivu jsme údaje o autorovi avantgardní stavby v hanácké vesnici nenašli," uvedl Kubeš.
Altán byl donedávna ve špatném stavu, nyní je opraven. I když mají památkáři výhrady k některým dekoračním doplňkům, tvrdí, že rekonstrukce byla provedena přijatelně. Záhada, kde se vzala na vesnici počátku dvacátého století avantgardní architektura, však zůstává.
Příkazy jsou jedinou vesnickou rezervací v Olomouckém kraji. Lidé si tam mohou prohlédnout více než 200 let starou lidovou architekturu a expozici historie zemědělství na Hané.
0 komentářů
přidat komentář