O žďárskou Zelenou horu se stará církev, pro turisty se nic nemění

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
28.08.2014 19:50
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou - O kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře se ode dneška stará žďárská tamní římskokatolická farnost. Areál od slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho měl dosud ve správě Národní památkový ústav (NPÚ). Dohoda o předání této národní kulturní památky zapsané na seznamu UNESCO v rámci církevních restitucí byla podepsána ve středu. Žďárský farář Vladimír Záleský ČTK řekl, že podmínky pro turistické návštěvníky areálu se tím nemění. Církev se rovněž chystá plynule pokračovat v opravách památky.
    "Převzali jsme dosavadní zaměstnance - kastelánku, správce a paní, která se stará o úklid. I průvodci zůstávají, žádné drama se nekoná," řekl Záleský. Předpokládá, že předávání areálu bude dokončeno ještě dnes.
    Podepsání dohody o předání Zelené hory církvi potvrdila mluvčí NPÚ Simona Juračková. Podotkla, že převod ještě musí být zanesen do katastru nemovitostí.
    "Já osobně v tom žádný problém nevidím," řekl ČTK žďárský místostarosta Ladislav Bárta (TOP 09) k předání památky farnosti. Připomněl, že se žďárští farníci už dokázali dobře postarat o kostel Nanebevzetí Panny Marie na zámku, který byl církvi vrácen v roce 2004. "Za deset let ten kostel ožil a uskutečnila se v něm spousta oprav," řekl. Kostel byl později povýšen na baziliku minor.
    Případné posilování duchovního programu na Zelené hoře by podle Záleského nemělo příliš zasahovat do otevírací doby pro návštěvníky. "Většina duchovních akcí bývá ve večerních hodinách, když už tam turistický provoz není. Takže se to dobře skloubí," uvedl. Nemění se ani program oslav 20. výročí zapsání poutního kostela do seznamu UNESCO, které se ve spolupráci s městem budou konat od 5. do 7. září.
    Farnost se už pomalu chystá na pokračování oprav kostela na Zelené hoře. Jeho klenba je obnovená, teď by měly přijít na řadu ochozy. To, že památka bude potřebovat další opravy, podle kněze církev věděla. "Měli jsme do kostela vždycky přístup, takže máme poměrně dobře zmapovaný stav," řekl Záleský. I na další opravy budou dohlížet památkáři. Záleský předpokládá, že řadu přípravných prací si žďárští farníci udělají svépomocí, stejně jako při dřívějších opravách baziliky.
    Kostel sv. Jana Nepomuckého postavený počátkem 18. století ve stylu gotizujícího baroka patří mezi nejvýznamnější stavby Santiniho Aichela. Konstrukce kostela vychází z kruhu a několikrát opakuje číslo pět jako odkaz na pět hvězd Jana Nepomuckého, jež se podle legendy objevily nad tělem mrtvého světce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články