O pronájem Špálovky se ucházejí dvě společnosti

Vložil
ČTK
22.04.2010 22:05
Praha

Praha - O pronájem známé Galerie Václava Špály na pražské Národní třídě se ucházejí dvě společnosti, PPF Art a myCode. ČTK to dnes řekl Alexandr Koráb, mluvčí Prahy 1, která prostory galerie vlastní.
    Agentura Semma, která vyhrála v roce 2007 v konkurzu a jež měla galerii provozovat až do roku 2017, končí v tradiční výstavní síni prý z finančních důvodů na konci května. Radnice první městské části, která v únoru získala prostory do vlastnictví od Bytového podniku Prahy 1, proto vypsala další výběrové řízení. Do něj se přihlásil pouze jeden účastník, radnice proto vypsala další kolo. Přihlášku poté podala další firma.
    Společnost PPF Art je součástí finanční skupiny PPF, zajišťuje pro ni správu, provoz a akviziční činnost související s její sbírkou české a slovenské fotografie. Podílí se na obdobné činnosti pro uměleckou sbírku České pojišťovny, kurátorem sbírek je Pavel Lagner. PPF Art organizuje výstavy současných umělců ve dvou vlastních galeriích - v Galerii České pojišťovny a v Ateliéru Josefa Sudka, který PPF rekonstruovala. PPF Art provozuje také Galerii fotografie Louvre.
    Ve sbírce skupiny PPF figurují autoři jako Josef Sudek, František Drtikol, Jan Lukas, Alexander Hackenschmied, Václav Chochola, Ladislav Sitenský, Emila Medková, Běla Kolářová, Tono Stano či Ivan Pinkava. Sbírka skupiny PPF dnes patří k nejvýznamnějším tuzemským soukromým kolekcím české fotografie.
    Projekt myCode založili v roce 2004 jako kulturní internetový portál Radek Krčil, Radek Váňa, Lukáš Malý a Jan Zachariáš. Podle své internetové stránky měli všichni z předchozích let zkušenosti s pořádáním kulturních a uměleckých projektů. MyCode se zabývá zejména propagací designu a mimo jiné podporuje talentované studenty, spolupracuje s Vysokou školou umělecko-průmyslovou.
    Nového nájemce vybere odborná komise, kterou jmenovala rada městské části. Její členové, mezi kterými je například Karel Srp, Zdeněk Lukeš nebo Věra Jirousová, dnes zkontrolovali, zda přihlášky do soutěže splňují formální náležitosti. Výherce mají vybrat do konce dubna. Podle dřívějšího vyjádření radnice bude rozhodující roční výstavní plán. Smlouvu s  novým nájemcem chce radnice podepsat do konce května.
    Galerie pojmenovaná po známém českém malíři vznikla v roce 1957. Největší slávu zažila v  letech 1965 až 1970, kdy ji kurátorsky vedl Jindřich Chalupecký. V 70. a 80. letech se pak ve Špálově galerii konaly výstavy oficiálního umění.
    Po roce 1989 se do galerie vrátil kvalitní program. V roce 2002 však začala program zajišťovat sama Nadace Český fond umění, jež měla dům pronajatý. Nadace se nesoustředila na koncept výstav, ale galerii volně pronajímala. Umělecká obec proti úpadku galerie protestovala, ale teprve v roce 2007 byl vyhlášen konkurz na nového nájemce.
0 komentářů
přidat komentář

Související články