Muzeum umění postoupilo blíže k vybudování Středoevropského fóra

Vložil
ČTK
12.09.2009 19:30
Olomouc

"Ať vám to dlouho netrvá."
Olomouc - Muzeum umění v Olomouci dnes učinilo další krok k  vybudování Středoevropského fóra v Olomouci, když se svými partnery podepsalo deklaraci o spolupráci. Dokument je jednou z podmínek pro podání žádosti o  dotaci na vybudování unikátní instituce, která bude shromažďovat, studovat a zpřístupňovat veřejnosti zejména výtvarnou kulturu středoevropského prostoru, řekl dnes ČTK mluvčí muzea Petr Bielesz.
    Součástí slavnostního aktu bylo i převzetí ceny Europa Nostra, kterou muzeum získalo za sérii restaurátorských výstav o významných památkách z fondu starého umění na Moravě.
    Ministerstvo kultury, Olomoucký kraj, město Olomouc i Univerzita Palackého se prostřednictvím svých nejvyšších představitelů zavázaly, že budou na vzniku kulturního stánku s Muzeem umění spolupracovat. "Čím dříve budou hotovy všechny dokumenty, tím dříve bude možné žádat o dotaci a začít stavět. Ať vám to dlouho netrvá," popřál dnes ministr kultury Václav Riedlbauch. Následovat budou dvoustranné smlouvy mezi partnery, které upřesňují rozsah a případné finanční zřetele spolupráce. Nejprve je však musí schválit například zastupitelé města či Olomouckého kraje.
    "V současné době dokončujeme architektonickou studii, se kterou chceme veřejnost seznámit v říjnu na krátkodobé výstavě. Pak následuje archeologický průzkum a do konce roku musíme podat žádost o dotaci. Pokud vše dobře dopadne, první návštěvníky by Středoevropské fórum mohlo uvítat na konci roku 2014," uvedl Bielesz. Projekt počítá s využitím 500 milionů korun z Integrovaného operačního programu na rekonstrukci stávajícího objektu Muzea umění a přístavbu nového objektu v jeho sousedství.
    Představitelé Muzea umění také převzali cenu Europa Nostra. Takzvaného "památkářského Oskara" získalo za sérii pěti restaurátorských výstav zaměřených na náhrobek olomouckého biskupa Leopolda Egkha z chrámu sv. Mořice v  Kroměříži, oltář Nejsvětější Trojice z kostela Nanebevzetí Panny Marie v  Uničově, kočár biskupa Troyera, monstranci Zlaté slunce Moravy a sochu Ukřižovaného ze Zašové.
    Cenu Europa Nostra v minulosti z České republiky získaly projekty na záchranu Valdštejnského paláce v Praze a souboru maleb Mistra Theodorika na Karlštejně, restaurovaná sbírka Františka Ferdinanda d'Este na zámku Konopiště a Český Krumlov za projekt restaurování sbírek zámeckého divadla. Loni ocenění získal opět Český Krumlov za projekt na renovaci státního hradu a zámku.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Císařovy nové šaty
marten
08.10.09 07:00
ještě kvalitnější bláboly
Novotný
08.10.09 08:06
Pak následuje archeologický průzkum
Dr. Lusciniol
08.10.09 12:10
kdopak zaspal pane Lusciniole?
Václav
08.10.09 01:51
Pletivo tvare mesta
zdenek anonymous
09.10.09 09:57
zobrazit všechny komentáře