Ministerstvo schválilo studii k přehradě v Nových Heřminovech

Vložil
ČTK
22.02.2012 18:00
Nové Heřminovy (Bruntálsko) - Ministerstvo životního prostředí schválilo studii EIA posuzující vlivy plánované přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku na životní prostředí. Souhlasu bylo potřeba pro pokračování projekčních a přípravných prací. ČTK o tom dnes informoval podnik Povodí Odry. Představitelé Hnutí Duha Jeseníky uvedli, že ministerstvo dalo zelenou k  započetí výstavby navzdory nesouhlasu obce i zásadním připomínkám, které obec a občanská sdružení přednesly.
     Technický ředitel Povodí Odry Petr Březina řekl, že přehrada by se mohla začít stavět v roce 2016 nebo 2017. "Teď budeme usilovat o dosažení územního rozhodnutí a následně stavebního povolení," řekl Březina.
     Kromě přehrady stavba počítá i s úpravou toku řeky Opavy až do Krnova. "Tam se snažíme o přírodě blízké řešení, a to je financovatelné i z operačního programu Životní prostředí," řekl Březina. Už v závěru příštího roku by podle něj Povodí Odry mohlo začít s revitalizací Opavy v úsecích mezi Zátorem a Branticemi a Branticemi a krnovskou částí Kostelec. Přehrada bude vyžadovat podstatně delší projekční přípravu.
     Starosta Nových Heřminov Radek Sijka řekl, že obec uplatňovala 17 připomínek, ale ani jedna nebyla brána v potaz. "Státní úředníci se tváří, jako by mělo jít o stavbu na zelené louce a tato obec tady vůbec neexistovala. Za celé roky obec u žádných důležitých rozhodnutí nebyla, nikdo ji nepřizval a nikdo s ní nic nekonzultoval. Když už jsme mohli do něčeho vstoupit, tak naše připomínky jako by neexistovaly," řekl Sijka.
     Podle stanoviska ministerstva řeší ekonomické dopady na obec výkupy a kompenzace. "Obci je v rámci přípravy záměru poskytnuta řada kompenzačních opatření zajišťujících jak možnost územního rozvoje, tak i realizaci či rekonstrukci technické infrastruktury," uvádí se ve stanovisku.
     Přehrada, která má chránit města a obce na řece Opavě před povodněmi, má zaplavit pět desítek budov, mezi nimi 16 obytných domů a 21 rekreačních budov. Povodí Odry už budovy vykupuje, z obce se kvůli tomu už vystěhovalo zhruba 20 lidí. Nové Heřminovy mají nyní přes 270 obyvatel.
     Koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil uvedl, že ministerstvo zcela ignorovalo skutečnost, že v  dokumentaci EIA chybí jakékoliv jiné varianty řešení protipovodňových opatření, a zkoumá se jen varianta, která počítá se stavbou přehrady. "Proces posuzování vlivu na životní prostředí má ale podle zákona být zpracován pro několik variant a z nich má vybrat tu, která životní prostředí poškodí nejméně. My jsme přesvědčeni, že šetrnější varianty řešení existují, jen se jimi ministerstvo ani projektant nezabývali," uvedl Dokoupil v tiskovém prohlášení.
     Územní rozhodnutí, které bude následovat, hnutí podle Dokoupila napadne u správního soudu. "Ten jistě vyhodnotí posuzování EIA jako nezákonné právě z důvodu absolutní absence variant v dokumentaci," uvedl Dokoupil. Starosta Sijka řekl, že obec se se stanoviskem Hnutí Duha plně ztotožňuje a za pomocí právní kanceláře udělá vše proto, aby stavbě zabránila.
     Výstavba nádrže v  Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala opět po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec vybrala menší variantu. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady téměř osm miliard korun. Za to by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Heřminovy
dagur
23.02.12 10:29
ad dagur
lasifa
23.02.12 04:25
ad dagur 2
šárka
24.02.12 11:39
zobrazit všechny komentáře

Související články