Vložil
ČTK
22.02.2012 18:00

zpět na článek
3 komentáře
Heřminovy
dagur
| 23.02.12 10:29
Ať jdou někam ekologisti i obec, záměr přehrady byl už před válkou, od 60. let tam byla kvůli tomu stavební uzávěra. Nová přehrada je podstatně menší než ta původně navrhovaná (a méně účinná proti povodním). Ti, co budou v zátopě, dostali královsky zaplaceno za nemovitosti, které dostali zadarmo po vyhnaných Němcích - cena byla stanovena za m3 všch nemovitostí včetně kůlen a zřícenin, za ceny, za které by si to postavili nové teď.
ad dagur
lasifa
| 23.02.12 04:25
Váš názor je irelevantní, jediné, co je zásadní, je fakt, že se stát rozhodl vyhnat lidi z místa, které oni považují za domov, a tito lidé si to nepřejí.K Vašim argumentům-v Heřmínovech se nové domy stavěly i po revoluci, což znamená, že v tu dobu tam stavební uzávěra nebyla. To taky znamená, že po nějakou dobu stát považoval přehradu za zbytečnou, nyní ji považuje za nutnou...a lze předpokládat, že budoucí politická reprezentace ten názor zase někdy přehodnotí-jasné je z toho aspoň to, že ta přehrada není životně nutná.Co se týče argumentu souvisejícího s odsunem, tak ty nemovitosti se nikdy nedávaly úplně zadarmo (viz např.: Staněk:Odsun Němců z Československa, 1990) a navíc, současní obyvatelé nemají již nic moc společného s události před 68 lety. A jinak mám pocit,že příspěvek tohoto typu se hodí někam na Novinky.cz, nikoli sem.
ad dagur 2
šárka
| 24.02.12 11:39
Dobrý den, sama bydlím v obci, která je zahrnuta do tohoto velkolepého plánu 200 (nebo kolika) přehrad. Aktuálně nám to sice nehrozí, ale v jakémsi seznamu pro budoucí generace figurujeme už někdy od 60tých let min. století. Pro lepší představu dagura a možná i jiných, kteří problém sledují pouze z dálky: Naše obec vznikla na začátku 14. století, nejsme Sudety. Žádná stavební uzávěra v obci není a nebyla a my se tváříme, že se nic neděje. Obec se prostě tak musí chovat, protože jinak by zanikla už dávno, bez ohledu na to, zda se přehrada vůbec bude někdy realizovat. O přehradě se s obcí (a tím myslím obecní úřad) nikdo nebavil a ani nebaví, informace zjišťujeme z druhé a další ruky. Na obci žádné konkrétní plány nejsou (tušíme však jejich existenci kdesi v útrobách jakéhosi ministerstva v Praze). Budoucí přehradu by měl napájet potůček, jehož přítok se pravděpodobně bude rovnat odpařování vody z hladiny přehrady (kromě jarního tání nebo okamžitých přívalových dešťů). O ekologičnosti stavby betonové hráze pomlčím. Původně měla padnout přibližně polovina obce. U slova „polovina“ je problém, protože zbytek vesnice by stejně nebyl schopen života, kvůli složité morfologii terénu by byl totiž odříznut od světa. Pouze bezemoční technickou argumentací našeho mnohaletého starosty bylo dosaženo toho, že hladina přehrady bude (snad) snížena natolik, že voda zasáhne „pouze“ dva rekreační objekty (plus několik dalších lidí přijde o louky a lesy). Ale protože nemáme v ruce žádnou technickou dokumentaci, není vůbec nic jistého- v této hře se mnohokrát měnila pravidla uprostřed partie a karty vám ministerský protivník stejně neukáže… Je to tedy ono klasické "O nás bez nás" a o královském zaplacení za "domov" má taky každý jiné představy.
Takže není jednoduché vynášet soudy, zvláště pokud se to týká vás osobně. To ale platí vždy.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.