Magistrát opraví historickou Vršovickou vodárnu

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
03.11.2008 13:10
Praha

Jan Kotěra

Praha 3. listopadu (ČTK) - Historická Vršovická vodárna v pražském Braníku se dočká rekonstrukce. Magistrát ji opraví za peníze z fondů EU, v budoucnu by měla sloužit jako společenské nebo kulturní centrum. Novinářům to dnes řekl náměstek pražského primátora Pavel Klega (ODS). Oprava secesní kulturní památky bude stát zhruba 140 milionů korun, hotova by měla být v roce 2011.

    Vodárna přestala dodávat do Vršovic vodu v roce 1975, od té doby chátrá. "V současnosti se nachází ve velmi špatném technickém stavu," řekl Klega. "Rádi bychom zachovali historické prvky stavby, a tak budeme na obnově spolupracovat i s restaurátory a památkáři," dodal náměstek. Vyzdvihl zejména její secesní architekturu a fasádu z ostře pálených neomítnutých cihel.
    Rekonstrukce by měla být zahájena na jaře příštího roku, nyní magistrát zpracovává projektovou dokumentaci. Na opravu Praha získala peníze z evropských fondů z programu Konkurenceschopnost. Evropská unie zaplatí 85 procent nákladů, o zbytek se podělí hlavní město a stát. Po revitalizaci by měl být areál vodárny zpřístupněn veřejnosti. Konkrétní využití závisí na projektech zájemců o budoucí provozování.
    I když leží v Braníku, jmenuje se vodárna po Vršovicích, které zásobovala pitnou vodou. Postavena byla v roce 1907 podle projektu architekta Jana Kotěry. V roce 2002 byla zařazena mezi kulturní památky České republiky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články