Litvínov nabízí k prodeji byty v Koldomu

Vložil
ČTK
26.08.2009 15:00
Praha

Litvínov (Mostecko) - Severočeský Litvínov zjišťuje případný zájem nájemníků o koupi bytů v největším obytném komplexu města, takzvaném Koldomu s 353 byty. Trvale je zde přihlášeno 604 lidí, radnice již všem zaslala dopis. K nabídce se mohou vyjádřit do 9. října, informovala dnes ČTK mluvčí města Eva Maříková.
    Město garsoniéry a dvoupokojové a třípokojové byty nabízí za 500 korun za metr čtvereční podlahové plochy, tedy za stejnou cenu jako při zahájení privatizace bytového fondu v 90. letech. "Chceme dát lidem stejnou šanci jako ostatním obyvatelům Litvínova, kteří si od města odkoupili byty už v minulosti," uvedl starosta Daniel Volák (ODS).
    Upozornil, že nabídka je zatím pouze průzkumem názorů nájemníků. "Zjišťujeme pouze, zda by měli lidé o byty v Koldomu zájem. Rozhodně nehodláme nabízet objekt nikomu jinému. Pokud nebude zájem ze strany nájemníků, dům si ponecháme," potvrdil radní Petr Myšák (SNK-ED).
    Litvínov již téměř celý bytový fond prodal. Kromě Kolektivního domu vlastní nyní pouze 24 bytů v opravených domech, na něž město čerpalo státní dotaci a nesmí je po dobu 20 let prodat. V majetku má také dva přístřešky k obytným domům ve Valdštejnské ulici a obytný dům ve Vinohradské ulici a v ulici U Zámeckého parku.
    "Prodej bytů nájemníkům v těchto domech by se mohl uskutečnit ještě letos. Máme také byty ve čtyřech menších domech v lokalitě Chudeřín, jež město bezúplatně převzalo od státního podniku Doly a úpravny Komořany. I ty chceme v budoucnu prodat," doplnila Maříková.
    Do rozsáhlé rekonstrukce Kolektivního domu město vydalo od roku 1998 na 150 milionů korun. Oprava zahrnovala kompletní výměnu všech osmi výtahů, vybudování protipožárních stěn a dvou recepcí, položení nové střechy, zateplení objektu, kompletní výměnu systému vytápění, nové vertikální rozvody vody a výměnu oken. V havarijním stavu jsou však už rozvody vody a kanalizace. Studie z roku 1997 vyčíslila náklady na další etapu oprav na 108 milionů Kč, v současné době už je to už ale minimálně 150 milionů Kč.
    "Město zejména v současné finanční krizi potřebné peníze nemá. Pokud lidé byty nekoupí, riskují, že si na opravy počkají ještě minimálně několik let. Nabídka prodejní ceny bytů na Koldomu je však velmi výhodná i v případě, že by si nově založené družstvo vzalo na nutnou rekonstrukci dlouhodobý úvěr. Ve všech bytech jsou například euro okna a nové topení," dodala Maříková.
    Kolektivní dům je jedním ze dvou v Česku, druhý stojí ve Zlíně. Byly vybudovány na začátku 50. let jako experiment. Měly být soběstačné, projekt počítal v objektu se sítí služeb včetně jeslí a školky, obchodů, restaurací či heren. Postupně však v Litvínově provozovny ukončily činnost. Nyní v Koldomu funguje hotel, restaurace, obchod potravinami, sauna, kadeřnictví a trafika.

0 komentářů
přidat komentář

Související články