O byty v litvínovském Koldomu není zájem

Vložil
ČTK
20.11.2009 22:35
Beroun

Litvínov (Mostecko) - Vedení Litvínova ustoupilo od záměru nabídnout nájemníkům k odkoupení byty v největším obytném komplexu města, takzvaném Koldomu s 353 byty a 604 nájemníky. Průzkum města ukázal, že lidé nemají o byty zájem, Koldům se tedy prodávat nebude, informoval dnes ČTK starosta Daniel Volák (ODS).
    "Slíbili jsme, že Koldům neprodáme nikomu jinému, než lidem, co v něm bydlí. Většina z nich neprojevila o privatizaci zájem, prodej se tedy neuskuteční," uvedl Volák. Město se obrátilo s dotazníkem na nájemníky ve 339 bytech v komplexu. K privatizaci se vyjádřilo 148 lidí, což představuje 44 procent oslovených nájemníků. Byt chtělo odkoupit 130 nájemníků, pouze 42 z nich ale bylo ochotno založit družstvo, což je podmínkou privatizace. Odkoupení bytu odmítlo 17 obyvatelů Koldomu.
    Město podle Voláka nyní musí vyřešit nutnou rekonstrukci, zejména je třeba vyměnit rozvody teplé a studené vody, svislé kanalizace a elektroinstalace. Předpokládané náklady na nejnutnější práce radnice odhaduje na 60 až 70 milionů korun.
    "Tyto peníze město v současné době nemá. Investici je však nutné promyslet. Každoročně zbývají prostředky z předpisu nájemného. Můžeme proto například zvážit financování rekonstrukce pomocí úvěru," doplnil radní Petr Myšák.
    Město nabízelo garsoniéry, dvoupokojové a třípokojové byty v Koldomu za 500 korun za metr čtvereční podlahové plochy, tedy za stejnou cenu jako při zahájení privatizace bytového fondu v 90. letech. Lidé by tak zaplatili od 12.000 do 32.000 korun.
    Litvínov již téměř celý bytový fond prodal. Kromě Kolektivního domu vlastní nyní pouze 24 bytů v opravených domech, na něž město čerpalo státní dotaci a nesmí je po dobu 20 let prodat. V majetku má také dva přístřešky k obytným domům ve Valdštejnské ulici a obytný dům ve Vinohradské ulici a v ulici U Zámeckého parku.
    Do rozsáhlé rekonstrukce Kolektivního domu město vydalo v letech 1998 až 2005 na 150 milionů korun. Oprava zahrnovala kompletní výměnu všech osmi výtahů, vybudování protipožárních stěn a dvou recepcí, položení nové střechy, zateplení objektu, kompletní výměnu systému vytápění, nové vertikální rozvody vody a výměnu oken.
    Kolektivní dům je jedním ze dvou v Česku, druhý stojí ve Zlíně. Byly vybudovány na začátku 50. let jako experiment. Měly být soběstačné, projekt počítal v objektu se sítí služeb včetně jeslí a školky, obchodů, restaurací či heren. Postupně však v Litvínově provozovny ukončily činnost. Nyní v Koldomu funguje hotel, restaurace, obchod s  potravinami, sauna, kadeřnictví a trafika.
0 komentářů
přidat komentář

Související články