Lachtani v pražské zoo dostali nový pavilon

Zdroj
Alice Legearová
Vložil
ČTK
23.05.2009 14:50
Praha

Praha - Stovky Pražanů i turistů dnes využili krásného jarního dopoledne a přišli se podívat do pražské zoologické zahrady na nově otevřenou expozici lachtanů jihoafrických. Vodní šelmy se návštěvníkům předvedli po více než roce v bazénu, který imituje skalnaté mořské pobřeží.
    Kromě pětičlenné lachtaní rodinky zaujal diváky na slavnostním otevření nového pavilonu zejména První klub českých krasoplavců. Muži za ovací obecenstva naskákali do vody o teplotě 14 stupňů Celsia a v bazénu pro ploutvonožce předvedli své vystoupení. Oblečen do neoprenového oděvu se do vody odvážil i  ředitel zoo Petr Fejk.
    Kmotrem expozice se stal herec a moderátor Marek Eben, který se však svěřil, že mu více než jihoafrické vodní šelmy vyhovují línější zvířata. "Lachtani jsou moc pohybliví," řekl. Primátor Pavel Bém adoptoval nejmladší členku rodiny ploutvonožců - šestiletou Abebu, dceru lachtaního samce Gastona, který zemřel po povodních v roce 2002. Právě památce nejznámějšího českého lachtana je pavilon zasvěcen.
    Podle Fejka je otevření expozice nejvýznamnější akcí pražské zoo v tomto roce. Pavilon se přestavoval od února 2008 a úpravy stály 39 milionů. Část ploutvonožců se na dobu oprav přestěhovala do Ústí nad Labem, někteří zůstali v neveřejné části pražské zoologické zahrady. Nyní se lachtani dočkali bazénu o velikosti téměř 400 metrů čtverečních s vodní skluzavkou.
    Pro návštěvníky přibyla tribuna pro bezmála 300 sedících lidí. Tu dnes do posledního místa zaplnily převážně rodiny s dětmi. Následně využily i možnosti pozorovat zvířata průhledem pod vodní hladinu.
    Domovskou zemí lachtanů, ale i jejich hravostí a energií se nechali inspirovat také pořadatelé druhého ročníku festivalu Tanec dětem, který dnes u příležitosti otevření pavilonu začíná. Předznamenává 21. ročník festivalu Tanec Praha a do 1. června uvede taneční představení zaměřená na dětského diváka. Konat se bude převážně v divadle Ponec, kde vystoupí domácí i zahraniční umělci.
0 komentářů
přidat komentář