Husovo sousoší v Praze není v dobrém stavu

Vložil
ČTK
21.09.2007 20:30
Praha

Praha - Sousoší Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze není v dobrém stavu. Restaurátoři zjistili, že jsou u konce životnosti ocelové šrouby, kterými je spojena. Narušena je také statika podstavce, řekl dnes novinářům hlavní restaurátor Pavel Filip. Odborníkům pomáhají v průzkumu stavu vnitřku sousoší miniaturní kamery.

Odborníci by také chtěli do útrob díla vstoupit a prozkoumat vnitřek osobně. Některé dokumenty uvádějí, že pod náměstím vede do sochy šachta. Nikdo ale neví, zda tomu tak je. "Pak tu existuje otvor, který samozřejmě není volně přístupný, ale víme, jak se do něho dostat," uvedl Filip.
Kamery odhalily, že šrouby jsou ve velmi špatném stavu. "Měly by se nahradit nějakým nerezovým materiálem. Je až s podivem, že některé šrouby ještě drží," řekl Filip. Od středu sousoší jsou také vytlačovány tři velké kamenné bloky.
Z výsledků průzkumu vznikne podrobný návrh obnovy sousoší. Předpokládá se, že v zimě bude schválen památkáři. Na jaře začnou restaurátorské práce. Filip předpokládá, že potrvají asi tři roky, možná se je podaří o půl roku zkrátit.
Nefunkční jsou podle radního Milana Richtra (ODS) odvodňovací otvory. "Patrné jsou zde také i další mechanické škody, a to zejména z roku 1945, kdy byla k pomníku svržena německá letecká puma. Dále byly objeveny průstřely, a to zřejmě z roku 1968," řekl Richter.
Lešení zahalilo dílo Ladislava Šalouna už na jaře. Pak se tam objevila reklamní plachta. Okolnosti obnovy sochy se Richtrovi nelíbí. Skončil kvůli nim ředitel Galerie hlavního města Prahy Karel Srp. Na restaurování vybraných soch uzavřela galerie smlouvu s reklamní agenturou. Podle Richtra je nevýhodná. A to navzdory tomu, že se z reklamy hradí restaurátorské práce.
Richter dnes řekl, že proti reklamám na lešeních není. Galerie ale měla vybrat restaurátora sama ve výběrovém řízení a další soutěž měla být na firmu, která by na sochu dala propagaci. Vadí mu, že reklama tam bude stále, ačkoli obnova bude s přestávkami. "V době, kdy se nepracuje, je nesmysl, aby bylo zakryté," řekl radní.
Náklady na restaurátorské práce se nyní podle Pavla Rejchrta z reklamní agentury odhadují na 10,5 milionu korun. Částka bude upřesněna po průzkumu. Rejcht poukázal na to, že zakrytí sousoší vypadá mnohem lépe než potrhané plachty na objektech, jejichž rekonstrukci zajišťuje magistrát.
Šalounovo dílo bylo odhaleno na náměstí v roce 1915. Stavělo se prý zevnitř. Socha svým pojetím vytvářela soulad s vysokým Mariánským sloupem, který už ale na náměstí není. Po vzniku samostatného Československa lidé vedení bohémem Frantou Sauerem sloup jako údajný symbol Habsburků zničili.
Generální oprava Husovy sochy byla naposledy provedena v roce 1965. Pak se pravidelně, po osmi letech, ošetřoval její povrch. Předpokládá se, že uvnitř sousoší je schránka s dobovými dokumenty.
0 komentářů
přidat komentář