Hrad Špilberk čeká rekonstrukce za 151 milionů

Vložil
ČTK
03.06.2010 10:55
Brno

Brno - V Brně se chystá další stavební akce, která má přispět k  dokončení celkové obnovy hradu Špilberk. Aktuální projekt za 151 milionů korun počítá s rekonstrukcí jižního křídla. Na stavbu získala radnice evropskou dotaci 42 milionů korun. Rozdíl mezi oběma sumami uhradí město ze svého rozpočtu, záměr proto ještě musejí schválit zastupitelé, řekl ČTK primátor Roman Onderka (ČSSD). Do hradu radnice v uplynulých letech investovala stovky milionů korun, nezrekonstruovaná zůstává asi pětina.
    Současný projekt počítá s opravou jižního křídla hradu včetně terasy. Stavební práce se dotknou také hradní vinárny i zázemí pro letní scénu. Měly by vytvořit nové výstavní prostory a ve východním bastionu komorní letní scénu se zázemím. Stavbaři začnou na hradě pracovat letos o prázdninách. Ukončení projektu je naplánováno na konec roku 2012.
    Podle primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) je důležitější než samotné opravy střech či fasád nový přístup k využívání hradu. Podle představitelů radnice je stále málo navštěvovaný, což si vysvětlují i jeho polohou na kopci. Přiblížit lidem by ho proto v letošní turistické sezoně mělo spojeni mikrobusy, které bude organizovat dopravní podnik. Uvažuje se i o stavbě lanovky. K hradu by měla dráha vést z místa v Údolní ulici vedle Kanceláře veřejného ochránce práv.
    "Nám jde o to, aby hrad začal žít, aby to nebyla fosilie na kopečku, kam nikdo nechce přijít," uvedl náměstek. Muzeum města Brna, které na Špilberku působí, loni ve svých expozicích a na výstavách přivítalo 133.000 návštěvníků, o 8000 méně než rok předtím. Po chystaných přeměnách, které se dotknou i stálých expozic, by roční návštěvnost měla dosáhnout 300.000 lidí ročně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články