Hejtman: Vědeckou knihovnu v Ostravě postavíme levněji

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
23.04.2009 10:45
Ostrava

Ostrava - Vedení Moravskoslezského kraje (KSČM a ČSSD) tvrdí, že Moravskoslezskou vědeckou knihovnu v budoucnu vybuduje, ale levněji, než počítal původní projekt. Novinářům to řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Kraj v  polovině dubna oznámil, že stavbu odkládá kvůli nedostatku peněz na neurčito. Knihovna měla stát asi 1,5 miliardy korun, nový rozpočet by mohl být asi třetinový.
    Kraj zdůvodňoval odklad stavby tím, že ministerstvo kultury kvůli hospodářské krizi neuvolnilo pro letošek plánovaných 220 milionů korun. "My se tím budeme zabývat, ale budeme hledat jednodušší a úspornější variantu. Budeme hledat objekt, který by se dal přebudovat," uvedl Palas. Nevyloučil ani výstavbu nového objektu. Hejtman je přesvědčen, že stavba za půl miliardy bude schopna splnit potřeby knihovny.
    Původně měla být knihovna financována nejen z prostředků kraje a státu, ale především Evropské unie. Evropská komise už přitom peníze ve výši zhruba 600 milionů korun na výstavbu knihovny schválila.
    Nové vedení kraje se nyní pře s opoziční ODS, která byla dříve v čele kraje, o to, kdo nese vinu na krachu původního projektu.
    Podle Palase se ministerstvo kultury rozhodlo na letošek plánované peníze neuvolnit nejen kvůli hospodářské krizi, ale také proto, že kraj loni zrušil výběrové řízení na dodavatele. ODS se naopak hájí tím, že nejlevnější nabídka tehdy o 200 milionů korun přesahovala plánované náklady na výstavbu. Podle opozičních zastupitelů z ODS mělo nové vedení kraje pět měsíců čas, aby vyhlásilo nové výběrové řízení. Bývalé vedení kraje rovněž tvrdí, že mu připadalo nekorektní vyhlásit novou soutěž těsně před volbami. Zastupitel Pavel Drobil (ODS) uvedl, že Palas kraj svým postojem vědomě připravil o investici za miliardu korun a měl by rezignovat na svůj post.
    Přestože kraj má na knihovnu už 600 milionů korun z evropských fondů, neplánuje, že by peníze ponechal jako rezervu na avizovaný levnější projekt. Peníze chce nyní použít na rozvoj školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Podle Palase by v budoucnu levnější varianta knihovny měla být financována ze státních peněz a prostředků kraje.
    Moravskoslezská vědecká knihovny už roky sídlí ve zcela nevyhovujících prostorech. Knihovna vznikla v roce 1951, už tehdy bylo její současné sídlo v najatých prostorách Nové radnice považováno za provizorní řešení. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru až 1000 lidí.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
CSSD a KSCM v praxi
23.04.09 01:19
ach jo
Ursus
23.04.09 07:02
Kulturni fronta CSSD/KSCM
takyarchitekt
24.04.09 01:21
v praxi
j.volf
24.04.09 10:26
to takyarchitekt
Ursus
24.04.09 12:21
zobrazit všechny komentáře

Související články