Moravskoslezský kraj chce peníze z EU na vědeckou knihovnu

Zdroj
Martina Kubíčková
Vložil
ČTK
20.09.2006 21:20
Ostrava

Ostrava - Moravskoslezský kraj chce peníze na stavbu vědecké knihovny získat z Evropské unie. Knihovna stále sídlí v nevyhovujících a malých prostorách ostravské radnice a kvůli nedostatku peněz se již několik let odkládá zahájení její výstavby. Náklady na vybudování nové knihovny budou nejméně 600 milionů korun, řekl dnes ČTK hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

    "Marně už léta usilujeme o stavbu důstojného stánku pro vědeckou knihovnu. Už dnes prakticky nemá kam umisťovat knihy a čtenářům operativně chybí spousta dnes už ve světě běžných služeb. A protože ani v rozpočtu státu pro příští rok zahájení stavby není, snažíme se už dnes získat podporu z programů Evropské unie," uvedl .
    Předpokládá, že v příštím plánovacím období by kraj mohl mít větší šanci než dosud, protože v plánovacím období na léta 2004 až 2006 vhodný program, z nějž by bylo možné čerpat peníze, chyběl. Místo pro knihovnu je již vybráno a stát by měla v těsné blízkosti krajského úřadu.
    "Jednoznačně je to nutnost. Některé knihy musíme ukládat i na zem, protože regály jsou zaplněny. Počítali jsme, že knihovna se bude stavět dříve, stále jsme nechtěli věřit tomu, že ve statním rozpočtu se na Moravskoslezskou vědeckou knihovnu nenajdou žádné prostředky," řekla ČTK ředitelka knihovny Lea Prchalová. Dodala, že pro čerpání peněz z EU budou veškeré nutné podklady připraveny včas tak, aby se již výstavba knihovny neoddalovala.
    Moravskoslezský kraj spolu s  vědeckou knihovnou nyní vydal k 55. výročí vzniku knihovny publikaci věnovanou historii knihovnictví v regionu. Knížka nazvaná Knihovny Moravskoslezského kraje zachycuje současný systém knihoven pro veřejnost, jejich početnost i regionální rozmístění. Její součástí jsou i fotografie zrenovovaných prostor a novostaveb. Náklad činí 400 kusů.
    Dnes je v kraji na 800 knihoven. Z toho asi polovina slouží veřejnosti. Ostatní jsou sice také veřejné, ale jsou to například knihovny muzeí, škol, galerie, archivů nebo například vězení. Kraj sám spravuje Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, jejíž rozpočet je letos 24 milionu korun, kraj rozpočet navíc posílil o dalších pět milionů korun určených hlavně na nákup knihovního fondu a jeho ochranu. V příštím roce by tak podle návrhu mohl být rozpočet knihovny okolo 30 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články