V Saúdské Arábii se bude stavět kilometr vysoký mrakodrap

Vložil
ČTK
14.06.2009 00:05
Praha

Rijád - V saúdskoarabském přístavu Džidda u Rudého moře se má stavět tisíc metrů vysoký mrakodrap a kolem něho rozsáhlé obchodní a rezidenční středisko, vše v hodnotě 26,6 miliardy dolarů (asi 530 miliard korun). Oznámila to dnes skupina Kingdom, která patří zadavateli stavby, saúdskému princi Valídu bin Találovi. Bude to nejvyšší budova na světě. Z princova rozhodnutí bude realizací projektu pověřena společnost Emaar se sídlem v Dubaji, oznámila dnes agentura AFP.
    Mrakodrap Kingdom a okolní Jeddah (Džidda) Kingdom City mají stát poblíž mezinárodní letiště tohoto města na celkové rozloze 23 kilometrů čtverečních. V mrakodrapu má být mimo jiné superluxusní hotel. Momentálně nejvyšší budovou světa je Burdž Dubaj v Dubaji, která zatím dosahuje výšky 800 metrů, ale ještě není dokončena. Také tento mrakodrap staví Emaar.
    Projekt mrakodrapu Kingdom byl oznámen v roce 2003. Dohled nad stavbou měla mít americká firma Bechtel, ale ta se z projektu začátkem tohoto roku stáhla, napsala AFP.
    Loni na jaře bylo ovšem oznámeno, že Valíd chce v  Džiddě postavit budovu s názvem Mile High Tower, která by měla být vysoká míli, tedy asi 1600 metrů. Letos však přišly zprávy, že vzhledem k finanční krizi od toho upustil. Server Wikipedia také uvádí, že odborné studie vedly k  pochybnostem, zda je podloží schopno udržet tak obrovskou stavbu, a že projekt byl změněn tak, že stavba bude "až o 500 metrů nižší".
    Dnešní zpráva AFP neupřesňuje, zda projekt kilometrové "Kingdom Tower" je okleštěný projekt "Mile High Tower", nebo zda jde o nezávislý plán.
    Princ Valíd patří k  saúdskoarabské vládnoucí rodině a je to jeden z nejbohatších lidí na světě. Jeho jmění bylo loni odhadováno v přepočtu na 350 miliard korun.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Fascinace obludnou megalomanií?
Thomas
15.06.09 10:52
ad Thomas
Petr
15.06.09 02:29
Mrakodrap
Ing.arch. Josef Myslivec
04.08.11 09:55
zobrazit všechny komentáře

Související články