V Luxoru objevena hrobka hlavního výtvarníka faraonky Hatšepsut

Vložil
ČTK
31.03.2006 08:45
Egypt

Káhira

KÁHIRA - Archeologové objevili v Luxoru (720 kilometrů jižně od egyptské metropole) pohřební komoru Gahutyho, hlavního dekoratéra chrámů i  hrobek z doby staroegyptské královny Hatšepsut. Informoval o tom egyptský ministr kultury Farúk Husní.

Atrium okolo hrobky, která se nachází na západním břehu Nilu, bylo vybudováno z vepřovicových cihel a sloužilo nejen k  předkládání obětin božstvům, ale i jako místo odpočinku pro návštěvníky hrobky, upřesnil generální tajemník Nejvyšší rady pro památky, egyptolog Zahí Havás.
"Je to jedno z největších patií u hrobky, která byla doposud v Luxoru objevena - měří 34 metry," řekl dále Havás. Na jeho zdech jsou vymodelovány náboženské obřady z doby panovnice Hatšepsut, fakticky jediné faraonky v  dějinách starověkého Egypta (1482-1502 před naším letopočtem), a také vysvětlení o architektuře těchto staveb.
Nedaleko krypty v hrobce Hory, šéfa mlýnic matky a manželky faraona Amenhotepa I. (1545-1525 před naším letopočtem), nalezli badatelé soubor keramických nádob, desky pro společenské hry a dřevěnou truhlu.
0 komentářů
přidat komentář