Památník holokaustu v Berlíně narušují praskliny

Vložil
ČTK
07.08.2007 16:45
Německo

Berlín

Berlín - Dva roky po svém otevření má ústřední německý památník holokaustu v Berlíně stavební problémy. Každý šestý z 2711 betonových bloků různé velikosti, které tvoří nadzemní část památníku, už má praskliny. Dodavatelská firma bloky opraví v rámci záruky, zdůrazňuje však, že na možnost praskání betonových kvádrů upozorňovala už před zahájením stavby, informovala dnes německá média.

"Jde pouze o estetický problém, nikoli statický," řekl agentuře DPA Uwe Neumärker, vedoucí nadace spravující památník.
Podle něj se v kvádrech objevily vlasové praskliny, jejichž šířka se pohybuje kolem jedné desetiny milimetru. Celková pevnost bloků tím není ovlivněna a problém je spíše estetického charakteru. Dešťová voda totiž z prasklin vyplavuje vápenec, který na povrchu vytváří bílé čáry, čímž praskliny barevně velmi zvýrazňuje oproti šedému základu betonu.
Památník navrhl americký architekt židovského původu Peter Eisenman, postaven byl poblíž Braniborské brány v centru Berlína a pro veřejnost byl otevřen 10. května 2005. Památník tvoří na povrchu "moře" 2711 stél a v podzemí pod nimi informační středisko o holokaustu.
"Spolupracujeme společně s architektem Eisenmanem a Technickou univerzitou v Berlíně na odstranění problému. Řešení už se rýsuje," uvedl Neumärker. Trhliny podle něj budou zřejmě proinjektovány umělou pryskyřicí a její povrch pak barevně přizpůsoben okolnímu betonu.
Opravné práce na 393 popraskaných blocích začnou na podzim. Za hlavní příčinu popraskání betonových stél považují odborníci počasí na přelomu let 2005 a 2006. Zima tehdy byla mimořádně dlouhá a chladná, následovalo velmi dlouhé, atypicky horké léto. "Každá betonová konstrukce pracuje, bloky památníku nejsou výjimkou. Navíc takové rozdíly teplot se na betonu musí podepsat," uvedl Neumärker. Jako další možné důvody praskání, třeba vedlejší, uvedl otřesy půdy od nedaleko vedoucího metra nebo od opodál probíhající výstavby nového velvyslanectví USA.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
PRASKLINY NEJSOU IN?
de ardoise
08.08.07 10:56
povrch
robert
08.08.07 12:35
zobrazit všechny komentáře

Související články