Kulturní centrum Oscara Niemeyera přerušuje činnost

Vložil
ČTK
03.10.2011 12:55
Španělsko

Madrid

Oscar Niemeyer

Madrid - Kulturní centrum světově proslulého brazilského architekta Óscara Niemeyera ve městě Avilés na severozápadě Španělska půl roku po otevření zastavuje činnost. S odvoláním na místní tisk to uvedla agentura DPA. Důvodem jsou kromě hospodářské krize údajně také politické spory mezi starostkou města a konzervativní vládou autonomní oblasti Asturie, kde se instituce nachází.
    Asturská vláda chce mít podle DPA větší vliv na nadaci, která centrum provozuje, a obvinila její představitele z finančních nesrovnalostí. Nadace, kterou podporuje starostka Avilésu, obvinění odmítla. Podle ní se místní vláda snaží omezit nezávislost kulturního střediska.
    Niemeyerovo centrum mělo upadajícímu průmyslovému městu na břehu Atlantiku pomoci oživit místní ekonomiku. Slavnostního otevření centra, které 103letý architekt prohlásil za svou "nejdůležitější stavbu v Evropě", se v březnu zúčastnil mezi jinými americký režisér Woody Allen.
    Budoucnost zařízení je nyní nejasná. V  prosinci vyprší smlouva o pronájmu budov, které patří místní vládě. Španělská ministryně kultury Ángeles Gonzálezová se v sobotu nabídla jako prostředník k  dalším rozhovorům. Komplex čtyř budov zůstává přístupný veřejnosti.
    Niemeyer se architektuře věnuje přes 70 let a je autorem více než 600 modernistických projektů na celém světě. Jeho největším dílem je brazilské hlavní město Brasília, kde navrhl všechny klíčové budovy - parlament, prezidentský palác a rezidenci, budovy ministerstev, Nejvyšší soud, ale i  katedrálu, muzea, památníky, divadlo a obytné domy. Jeho projekty charakterizují křivky, o nichž on sám řekl, že je to "pocta brazilským ženám".

0 komentářů
přidat komentář