Krize přispěla ve Vídni k vyšší poptávce po bytech

Vložil
ČTK
30.09.2009 17:25
Rakousko

Vídeň

Vídeň - Ekonomická krize prý přispěla ve Vídni k větší poptávce po bydlení. Mnozí lidé se totiž chtějí přestěhovat do levnějšího bytu. Vyplývá to z průzkumu agentury SORA, který si nechala vypracovat vídeňská radnice. Zapojilo se do něj 2007 lidí. Informovala o tom agentura APA.
    Stěhovat do jiného bytu se chce z různých důvodů každý pátý Vídeňan či Vídeňanka. Každý devátý obyvatel rakouské metropole už začal nové bydlení aktivně hledat. Podíl hledajících tak proti roku 2002, kdy se konal podobný výzkum, znatelně vzrostl. Jak se zvýšil, ale APA neupřesnila.
    Podle šéfa agentury SORA Günthera Ogrise přibylo také těch, kteří chtějí měnit "střechu nad hlavou" kvůli finančním problémům. Zatímco před sedmi lety tento důvod mělo osm procent Vídeňanů, kteří se chtěli stěhovat, nyní je jich už 13 procent. Ogris uvedl, že se nejedná o domácnosti s nízkým příjmem. Důvodem stěhování je prý hlavně "úpadkový fenomén" ve střední třídě. Především samoživitelé a lidé bez partnerů si nemohou své nynější byty dovolit.
    Poptávku po levnějších bytech nepřiživuje ale jen krize. Přispívá k ní třeba i rostoucí počet rozvodů a zvyšující se mobilita starší generace.
    Obecně si nový byt hledají častěji mladší než starší lidé. Zvlášť aktivní jsou ti nad 18 let, kteří bydlí u  rodičů. Skoro polovina z nich chce svou situaci změnit a chce se osamostatnit. Třetina lidí, kteří se po novém bytě aktivně poohlížejí, se narodila v  zahraničí.
    Proti výsledkům z roku 2002 se zvedly ale i nároky lidí na bydlení. Zatímco v roce 1970 připadalo na osobu v průměru 25 metrů čtverečních obytné plochy, dnes je to 42 metrů čtverečních.
    Necelá polovina hledajících má k dispozici méně než 25 metrů čtverečních. Dvě třetiny dotázaných by měly rády víc místa. Polovina zájemců o jiné bydlení si vyhlédla objekt o  velikosti 60 až 100 metrů čtverečních. Každý pátý by dal přednost ještě většímu prostoru.
    Při hledání Vídeňany nejvíc zajímá, jestli je v novém bytě hodně světla, má balkon či lodžii, je v něm internet a kabelová televize a jestli je v domě klid a bezproblémoví sousedé. V okolí by pak dotázaní rádi měli metro a chtěli by to mít i blízko do práce. Téměř všichni zájemci se ptají po energeticky úsporných stavbách. Zhruba 54 procent hledajících by se přestěhovalo do mezikulturních bytových projektů. Na důležitosti naopak ztratila výška místností.
0 komentářů
přidat komentář