Google zdigitalizuje Rakouskou národní knihovnu

Vložil
ČTK
16.06.2010 14:10
Rakousko

Vídeň

Vídeň - Internetový vyhledávač Google zdigitalizuje obsah všech knih Rakouské národní knihovny (ÖNB). Jde asi o 400.000 svazků, na něž se nevztahují autorská práva a které budou po digitalizaci fulltextově přístupné na webu z kterékoli končiny světa. Digitalizaci financuje Google v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP). Oznámila to dnes ve Vídni generální ředitelka knihovny Johanna Rachingerová.
    "Jde o dosud největší projekt PPP v rakouské kultuře, dokonce i v celé Evropě existuje jen málo projektů tohoto rozsahu," řekla Rachingerová podle agentury APA.
    Vlastními prostředky by si podle ní knihovna nemohla podobnou akci dovolit. Vyhledávač nese veškeré náklady digitalizace, které se pohybují mezi 50 a 100 eury (asi 1280 až 2560 Kč) na knihu. Digitalizováno bude asi 400.000 svazků od 16. po 19. století s výjimkou exemplářů, u nichž by měli památkáři námitky z  konzervátorských důvodů. I tak jde o 120 milionů stran textu, které budou napříště bezplatně přístupné na internetu. Knihy budou digitalizovány v  Bavorsku, kam budou z Vídně postupně převáženy.
    Přípravné práce začínají okamžitě, vlastní digitalizace bude zahájena příští rok, projekt má trvat šest let.
    Google už v současnosti zprostředkovává přístup ke dvěma milionům svazků na základě partnerství s nakladatelstvími a přes deset milionů svazků ze 40 knihoven na světě, mezi nimi i z Harvardu, Stanfordu a Oxfordu, z Bavorské státní knihovny v Mnichově a z italské Národní knihovny v Římě a Florencii.
    "Jsem přesvědčena, že digitalizací získáme i nové poznatky," řekla ředitelka. Lze vycházet z toho, že obecná přístupnost vyvolá zajímavé objevy a nová hodnocení, dodala. Na internetu nebudou napříště jen onlineové katalogy, ale bude možné hledat v obsahových seznamech, osobních registrech i plném textu. Další výhodou digitalizace je, že v případě nějakého neštěstí zůstane obsah děl zachován aspoň v digitální podobě.
    Google přitom nebude mít na využívání fondu vídeňské národní knihovny žádný monopol a návštěva těchto stránek nebude využívána k automatickému navádění na stránky Google Books, uvedla Rachingerová. Nynější dohoda také nezaručuje firmě žádné právo na případnou pozdější digitalizaci knih, na něž se vztahují autorská práva a podobně.
    "Jde výhradně o knihy, na něž se autorská práva nevztahují, a u toho také zůstane," zdůraznila Rachingerová.
    Představitelé Google Austria vyjádřili hrdost, že mohou digitalizovat Rakouskou národní knihovnu, a potvrdili, že příslušné stránky nebudou komerčně využívány. "Přesto na tom Google vydělá, protože když uživatelé internetu najdou tyto informace u nás, budou pak, doufejme, naše služby využívat i pro jiné vyhledávky," řekla vedoucí projektu Googlu pro německojazyčné knihy Annabella Weislová.
0 komentářů
přidat komentář