Developeři v Polsku zastavují stavby nových bytů, chybí zájemci

Vložil
ČTK
27.02.2009 15:30
Polsko

Varšava

Varšava - Developeři v Polsku zastavují stavby nových bytů, protože jim chybí klienti. Řada zákazníků navíc ruší už podepsané smlouvy kvůli problémům se získáním hypotéky či z obavy před propouštěním v době současné hospodářské a finanční krize. Developeři mají navíc sami potíž získat úvěr na nové investice. Podle odborníků prodávají pouze ti, kteří snížili ceny.
    V lednu podle polského statistického úřadu zahájily firmy stavbu zhruba 2600 bytů, což je o polovinu méně než před rokem. Ale ve skutečnosti prý nestaví nikdo. Jako zahájené investice totiž ve statistikách figurují staveniště, na kterých se nic neděje.
    Pokles výstavby nebo prodejů hlásí i samotné firmy. Jednička na polském developerském trhu A.J.W.Construction uvedla, že za celý loňský rok prodala 530 bytů, přitom v roce 2007 jich bylo 2800.
    Společnost Dom Development, která se obchoduje na varšavské burze, uvedla, že loni přerušila čtyři investice. Ředitel této jedné z největších developerských firem na polském trhu Jaroslaw Szanajca novinářům řekl, že jeho společnost nedokončila za posledních osm měsíců ani jeden byt. Za poslední čtvrtletí prodala firma 92 bytů, což je meziročně o čtvrtinu méně.
    Vliv na výsledky mají podle odborníků hlavně banky, které zpřísnily podmínky pro udílení hypoték. Jen ve Varšavě ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 zrušilo smlouvu s developerem 400 zákazníků.
    Prodávat byty se daří pouze těm, kteří snížili ceny. Například společnost Gant, která se zaměřuje na stavbu levných bytů, dávala na konci roku patnáctiprocentní slevy.
    Poradenská firma REAS míní, že trh je nasycený. Na zákazníky čeká množství nových objektů, jejichž stavba začala v době boomu před dvěma až třemi lety. Podle REAS jen nyní v šesti největších polských městech k dispozici 37.000 nových bytů, z nichž do 3300 by se klient mohl ihned nastěhovat.
0 komentářů
přidat komentář