Čtyři desítky českých a italských umělců se představí v Miláně

Vložil
ČTK
10.01.2012 21:10
Praha/Milán - Téměř čtyři desítky českých a italských umělců se zapojily do výstavy ART IN-BOX, která dnes začíná v Českém centru (ČC) v italském Miláně. Expozice představuje dvojznačnou hru mezi krabicí a obsahem, ale také mezi velikostí výstavní síně a miniaturností jednotlivých prací, uvedla mluvčí centra Ivana Síglerová
.
    Výstava vznikla na podnět kurátorky Susanny Horvatovičové, která pracovala s různými krabicemi a boxy. Projekt je zaměřen na téma cestování a na koncept sbírky krabic umění. Podle kurátorky se výstava stává hrou mezi konceptuálním a konkrétním objektem, spojuje tradiční techniky s experimentálními médii, videem a postprodukční prací.
    Jasná je také inspirace instalacemi tak zvaných "ready-made" (hotových objektů) Marcela Duchampa. Francouzský výtvarník se proslavil jako předchůdce konceptuálního umění, mezi jeho nejznámější "ready made" patří rozporuplná Fontána, což je převrácený a podepsaný pisoár.
    "Forma uměleckých objektů, ready made Duchampa nebo Fluxus Boxes, nepřestává být aktuální a stává se opětovně středem zájmu nastupující generace nejmladších umělců," uvedl ředitel ČC v Miláně Václav Šedý.
    Krabice a krabičky měly v historii umění různé formy, od montáže po koláže a tvorbu objektů. Box se později stal multifunkčním prvkem v oblasti reklamy a designu.
    Z českých výtvarníků se do projektu zapojili například hudebník a výtvarník Michal Cáb, performer Filip Nerad, výtvarníci Jiří David, Lucie Skřivánková a Klára Vystrčilová či sochařka Dagmar Šubrtová. Do sekce výstavy nazvané "made in Italy" byli pozváni současní italští výtvarníci Alessio Ancillai, Michal Blumenfeld, Daniele Contavalli, Hektor Mamet nebo Giuliano Pastori.
    Putovní česko-italská výstava už byla prezentována v Brně, Praze a Římě. V Miláně si ji mohou zájemci prohlédnout do konce ledna.
    Česká centra představují ve světě českou kulturní scénu v různých odvětvích, ať jde o výtvarné umění, architekturu, design, módu, scénická umění, film, hudbu nebo literaturu. Na třech kontinentech má Česko 21 kulturních zastoupení.
0 komentářů
přidat komentář