Administrativní budova v Lustenau od Baumschlager Eberle

Vložil
Petr Šmídek
28.01.2014 12:00
Dietmar Eberle
Baumschlager Eberle Architekten

Dvacetitisícové město Lustenau těží především ze své příhraniční polohy. Od Švýcarska město dělí jen úzký pás řeky Rýn předtím než se vlije do Bodamského jezera a z nedaleké Březnice (Bregenz) je to na dohled k německým hranicím. Z toho důvodu mohl na východním okraji Lustenau vzniknout areál Millennium Park, který je nejen inkubátorem dravých rakouských firem, ale také galerií moderní architektury vorarlberských architektů. Místo si brzy vysloužilo přezdívku 'Silikonové údolí Rýnu', kde sídlí nejen technologické firmy, ale také vyspělé průmyslové společnosti a odvětví napojené na Formuli 1. Již podle zaměření firem nelze očekávat tradiční vorarlberské chalupy, ale i v těchto návrzích lze spatřovat odpovědnost k životnímu prostředí, snahu snížit dopad na okolí a navodit co nejpříjemnější podmínky k životu a na práci.
Jedním posledních přírůstků Millennium Park je “Bürohaus 2226“ od místního ateliéru Baumchlager Eberle, který od července 2013 slouží jako nové sídlo jejich kanceláře. V přízemí domu se nachází kavárna, která kromě veřejnosti slouží také dalším nájemníkům domu.
Architekti si dali jednoduchý úkol spotřebovat v domě co nejméně energie a využívat také méně techniky. Dosud se za nižší energetickou spotřebu muselo platit zvýšenými náklady na provoz a údržbu. Tato budova se obejde mez vytápění, ochlazování i ventilace. Dům nabízí optimální využívání energie. TZB nereaguje na potřeby domu ale jeho uživatelů. Reaguje na tělesnou teplotu, vlhkost a přeměnu kyslíku na oxid uhličitý. Řídící jednotky jsou provázány se senzory, které jsou zevnitř připevněny k oknům na větrací křídla. Jednoduché a masivní stavební díly zároveň slouží k akumulaci tepelné energie. Obvodový plášť tvoří 76 centimetrů tlusté cihelné zdivo. Kompaktní krychlová forma napomáhá k efektivnímu využití energie a trvanlivá vápenná omítka se stará o přirozené dýchání domu. Od zprovoznění domu se uvnitř pohybuje teplota v přijatelném rozmezí 22 až 26 ºC, což dalo přezdívku celému návrhu “Bürohaus 2226".

Více informací >
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Sehr Schön
Pavel Nasadil
28.01.14 07:26
Hübsch
Petr Šmídek
28.01.14 08:41
zobrazit všechny komentáře

Související články