Výstava USABLE / K POUŽITÍ v Galerii architektury

18. duben - 22. květen 2008
Vernisáž 17.4. v 17:30 hodin

Zdroj
Galerie architektury Brno
Vložil
Tisková zpráva
31.03.2008 11:40
Výstavy

Servisní budova mostu v Middelburgu, 2004
Výstava holandského architektonického studia BAR Architects z Rotterdamu.

Ateliér má ve svém portfoliu vítězství v mezinárodní soutěži EUROPAN 7, v roce 2006 byl vítězem ceny Van Eyka pořádané rotterdamským NAi (Netherlands Architecture Institute) -soutěž o nejlepší projekt autorů do 40 let.

Výstava USABLE/ K POUŽITÍ představuje 15 reprezentativních projektů, které dokumentují způsob, jakým architekti hledají vztah mezi funkcí a formou. Inspirováni holandskou tradicí vycházejí z architektonické školy Alda Van Eyka, Hermanna Hertzbergera a Rema Koolhaase, řeší programovou náplň architektury, hledají způsob, jak krásu dostat do souladu s funkčností, použitelností a udržitelností architektury. K realizovaným projektům, které vzbudily pozornost veřejnosti, patří například kulturní dům Stefanus, přístavba k bývalému kostelu svatého Štěpána v Utrechtu. Jsou také autory budovy BAK - utrechtského centra pro současné umění, kdy do památkově chráněné budovy vložili nový prvek s novou funkcí. Nepřehlédnutelná je rovněž servisní mostní budova v Middelburgu, připomínající diamant postavený na špičce, který v noci zeleným světlem tajemně prosvetluje vodu kanálu Walcheren.
Výstava se skládá ze 150 krychlí, se kterými je možno zacházet jako s dětskou stavebnicí. Všechny strany těchto krychlí jsou potaženy barevnými tisky projektů a realizací studia BAR. Stavebnice umožňuje různé skladebné možnosti, i návštěvníci mohou vstoupit do hry a vyskládat expozici podle své představy. Výstavu doprovodí česko-anglický katalog.
Jako doprovodná akce výstavy bude v úterý 17.4. v 15 hodin uvedena přednáška v aule Fakulty architektury VUT v Brně. Pánové Joost Glisenaar a Klaas van der Molen představí projekty a realizace své architektonické kanceláře. Slavnostnímu zahájení výstavy v Galerii architektury, v 17.30 hod, bude přítomen také velvyslanec Nizozemského království v Praze, Jeho Excelence pan Jan Lucas van Hoorn.

0 komentářů
přidat komentář