Technická knihovna nabídne výstavu divadelní architektury

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
19.04.2010 18:50
Praha

MUMUTH, Štýrský Hradec, UN Studio
Praha - Národní technická knihovna v Praze v Dejvicích bude od 12. května do 6. června druhou zastávkou výstavy divadelní archi- tektury ve střední Evropě nazvané Za všedností. Projekt, který se má během necelého roku představit ve středo- evropských metropolích, má právě premiéru v Budapešti. V Praze ho doprovodí přednášky a exkurze.

    "Autoři této mezinárodní putovní výstavy prezentují na sedm desítek divadelních budov a prostorů otevřených v uplynulých 250 letech," řekla dnes ČTK Silvie Marková ze společnosti Smart Communication. Podle ní však nesledují jedinečnou stavební stránku nebo technologický park představených divadel; tvůrci se v čele s kurátorem Igorem Kovačevičem soustředili na příběh objektů spojený s identitou národa, dobou vzniku či uměleckým programem.
    "Divadlo bývá označováno za pilíř národní kultury a jazyka. Zdá se, že ani architektura není vůči národním či nacionálním atributům imunní. Je to dobře, nebo špatně? I hledání této odpovědi je předmětem naší výstavy," komentuje téma expozice Kovačevič.
    Součástí doprovodného programu v Praze bude například exkurze do Drážďan s návštěvou Semperovy Opery, jež je považována za nejkrásnější operní divadlo na světě, a pásmo přednášek a diskusí Thinking the Space - současné divadelní umění a architektura. Příspěvky přednesou kromě dalších architektů zvučných jmen také Oren Sagiv z Izraele a členové norského ateliéru 3RW ARCHITECTS.
    Především studenti tuzemských fakult architektury by si podle Markové neměli nechat ujít prezentaci vítězného projektu soutěže na nové divadlo ve slovinské Lublani - Divadlo pro 21. století. Podrobné informace naleznou na internetové adrese www.zavsednosti.cz.
    Kurátoři výstavu rozčlenili na dvě základní osy: podle současného státního uspořádání a linii chronologickou. Expozice je tmavým prostorem bez světel se sedmi desítkami na první pohled unifikovaných objektů; co solitér, to jedna divadelní budova. Každou zemi reprezentuje přibližně desítka divadelních budov či prostorů pro divadlo. Česká republika je zastoupena vedle Národního divadla například Divadlem Alfred ve dvoře či v evropském kontextu unikátním bytovým divadlem Vlasty Chramostové.
    Ze slovenské divadelní architektury mohou návštěvníci nejen porovnat novou i historickou budovu Slovenského národního divadla, ale seznámit se třeba se Šlechtickým divadélkem v Hlohovci.
0 komentářů
přidat komentář