Forma následuje... risk

Vložil
Tisková zpráva
08.06.2007 14:10
24.05.07 - 29.07.07
Galerie Futura, Karlín Studios
Spoluorganizátor výstavy: Slovenská národní galerie

Mezinárodní výstava s názvem Forma následuje ...risk představuje současnou sochu a architekturu, které hledají svou novou podobu ve složitém a hybridním celku. Nová komlexnost zahrnuje v sobě množství komponent, nalezených objektů, pevných i tekutých forem, materiálů a médií, včetně fotografie a videa, které spolupůsobí simultánně. Umělcům a architektům se přitom daří paradoxně udržet celek. Složitá struktura je ostentativně vystavena našemu pohledu, i když je nakonec obalována nebo přikryta sjednocující vrstvou, která zklidňuje její povrch a rozporuplnou formu. Tento způsob odkazuje na první pohled k tradici dadaismu, neo-dadaismu a fluxu: ke způsobu umělecké praxe, kdy nezáleží ani na materiálu, který přichází z mimouměleckého světa, ani na jeho estetické stylizaci. Všechny těžko slučitelné složky vstupují do celku jako nekonečná možnost jeho proměn.

Plastika v posledních letech měla spíše konceptuální podobu, dobrovolně se vzdávala pevnější formy, měla většinou podobu instalace, a otvírala se ve volné interpretaci diváka, který byl ve skutečnosti jejím středem a hlavním aktérem.

Koncept výstavy Forma následuje... risk záměrně sleduje opačný přístup: složitá forma si zachovává svou rozporuplnost, náhodnost a otevřenost různým výkladům, ale stává se komplexním celkem, kde se znovu uplatňují reálné hodnoty materiálu a reálná, nekonceptuální přítomnost díla, která aktivizuje prostor. Nedochází přitom k zjednodušení. Celek díla zůstává nejistý, těžko pochopitelný a odpovídá současné podobě naší globalizované identity.

Výstava představuje po dlouhé době konfrontaci plastiky a architektury s nadějí, že ve vzájemném zrcadlení uvidí vynořující se naléhavou podobu současné komplexity. Výstava představí několik významných osobností současné americké a evropské plastiky a architektury a řadu mladých umělců, kteří se podílejí na kritické proměně současného umění.

Výstava bude v srpnu převedena do Slovenské národní galerie v Bratislavě.Kurátoři výstavy: Jana a Jiří Ševčíkovi, Monika Mitášová
Koncepce výstavy: Jana a Jiří Ševčíkovi, VVP AVU Praha, Monika Mitášová, SNG a IUV VŠVU Bratislava, Marian Zervan, Benjamín Bradňanský a Vit Halada, Katedra Architektury.

Vystavující umělci:
Asymptote /USA/, Benjamín Brádňanský a Vít Halada /SK/, Coop Himmelb(l)au /AT/, Jiří Černický /CZ/, Dana Čupková-Myers /USA/, Jiří David /CZ/, Tomáš Džadoň /SK/, Christian Gebhardt /DE/, Vlado Havrilla /SK/, Rachel Harrison /USA/, HŠH /CZ/, Martin Horák /CZ/, Chalupa architekti /CZ/, Marek Meduna /CZ/, Milan Houser /CZ/, Minimaforms /USA/, NOX /NL/, IVA /SK/, KSA /CZ, SK/, Roland Kollnitz /AT/, Christian Korth /G/, Eva Koťátková /CZ/, Jiří Kovanda /CZ/, Michal Kuzemenský /CZ/, Denisa Lehocká /SK/, Václav Litvan /CZ/, Petr Lysáček /CZ/, Iveta Pilařová /CZ/, Petr Písářík /CZ/, Luděk Rathouský /CZ/, Lukáš Rittstein /CZ/, R&Sie(n) /FR/, Joe Scanlan /USA/, Pavla Sceranková /SK/, Fabian Seiz /AT/, Jiří Skála /CZ/, Vladimír Skrepl /CZ/, Peter Stec /SK/, Evžen Šimera /CZ/, Hana Vinklárková /CZ/, Franz West /AT/, Dušan Záhoranský /SK/, Zerozero /SK/, Radoslav Zrubec /SK/, Petr Zubek /CZ/
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
stará koruna
robert
11.06.07 10:14
zobrazit všechny komentáře