Český architektonický kubismus 1911-1914

podivuhodný směr, který se zrodil v Praze

Zdroj
Galerie Jaroslava Fragnera
Vložil
Tisková zpráva
15.12.2006 19:20
Výstavy

zahájení výstavy: 21.12. v 17.30 hod.


kurátor: Zdeněk Lukeš
koncepce: Zdeněk Lukeš, Dan Merta
fotografie: Ester Havlová, Jan Malý
grafické práce: Robert Novák, Tomáš Brichcín
architekt výstavy: Pavel Fanta

Výstava o pražském architektonickém kubismu navazuje na projekty, které pro Galerii Jaroslava Fragnera připravil přední český historik a teoretik architektury Zdeněk Lukeš.
Výstavy Splátka dluhu - Praha a její německy hovořící architekti 1900 - 1938 , Emil Králíček - zapomenutý mistr secese a kubismu se setkaly s velkým zájmem odborné i laické veřejnosti. Publikace, které byly k výstavám vydány, získali ocenění v soutěži o nejkrásnější knihu roku a to z důvodu, že na fotografických částech se podíleli přední čeští fotografové Pavel Štecha, Karel Cudlín a především Ester Havlová. Grafické ztvárnění výstav a katalogů připravil významný český grafik Robert Novák. Tento okruh spolupracovníků se také podílel na výstavě o architektonickém kubismu.
Je třeba také podotknout že obě předcházející výstavy prezentovaly a budou dále prezentovat pražskou architekturu v zahraničí (např. Berlín, Chicago, Mnichov, Darmstadt, Regensburg, Rotterdam, Vídeň).

koncept výstavy o architektonickém kubismu
Dominantní postavení budou mít pražské stavby, ale výstava a katalog představí i několik staveb realizovaných v jiných městech, či lokalitách České Republiky.

Od roku 1909 se Praha stala druhým centrem evropského kubistického umění, hned po Paříži. Na ozvěny a podněty pařížských kubistů nereagovali pouze pražští sochaři a malíři, ale i architekti, návrháři designu a nábytku, scénografové, básníci i spisovatelé. Praha, která v té době byla důležitým duchovním a uměleckým centrem Evropy, přetavila tyto podněty v ojedinělý architektonický styl, který je ojedinělý, a který vznikal v období evropské expresionistické architektonické moderny.

Český architektonický kubismus je dnes v centru zájmu odborníků, ale i laiků na celém světě. Jedná se o bizarní kapitolu ve vývoji moderní architektury XX. století, označovanou sice za slepou cestu, ale přesto stále velmi inspirativní. Základní postulát vytvořil v roce 1911 významný český architekt Pavel Janák (1882-1956), který reagoval kriticky na tehdejší racionální tvorbu ve stylu moderny Jana Kotěry a jeho okruhu. Kubismus se v architektuře sice neprosadil, ale několik staveb bylo realizováno.
Výstava se soustředí na nejvýznamnější období let 1911-14 a představí prominentní osobnosti kubismu a jejich práce: Pavla Janáka, Josefa Gočára, Vlastislava Hofmana, Josefa Chochola a Emila Králíčka. Na 33 panelech seznámí návštěvníky také s kubistickým designem, nerealizovanými projekty i dalším vývojem po roce 1918. Autorkou černobílých fotografií je renomovaná fotografka Ester Havlová.
K výstavě bude vydána publikace v českém a anglickém jazyce.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Zdvořilý dotaz
Václav Mošna
08.01.07 03:05
zobrazit všechny komentáře