Žďárská Zelená hora slouží věřícím a turistům i během oprav

Vložil
ČTK
25.12.2018 16:20
Žďár nad Sázavou


Žďár nad Sázavou – Žďárský poutní areál Zelená hora slouží věřícím a turistům i během oprav. V úvodní letošní etapě projektu zhruba za 45 milionů korun pracovníci obnovili asi třetinu fasády kostela svatého Jana Nepomuckého a vyměnili čtyři okna. V příštím roce by měli opravy venkovních omítek dokončit, zároveň začnou práce na restaurování mobiliáře v kostele. ČTK to řekl kněz Vladimír Vojtěch Záleský při příležitosti prosincové slavnosti světla na Zelené hoře.


Stavbaři se na Zelenou horu vrátí zjara. Dokončení opravy fasády by jim podle kněze mělo jít rychleji než letos, protože už mají vyzkoušenou technologii. "Je to velmi složitý proces, protože se zachraňují omítky, které drží," vysvětlil. Souběžně by měli restaurátoři příští rok začít pracovat na obnově vnitřní výzdoby kostela, včetně oltáře a soch.

Poutní areál, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, je zapsaný v seznamu UNESCO. Památka zůstává otevřená i během oprav. "Kostel určitě nechceme zavřít," řekl Záleský. Přístupný by měl být i během výměny dlažby, což bude podle kněze zřejmě pro organizaci návštěvního řádu nejsložitější období. V kostele se budou dál konat i mše. Projekt obnovy kostela dotovaný unií potrvá do roku 2020.

Poutní areál je možné navštívit také během zimy. Dnes a ve středu bude kostel volně přístupný od 14:00 do 17:00. Lidé tam uvidí i žďárský betlém, který v minulých letech vyřezali tamní farníci. Od 29. do 31. prosince se na Zelené hoře budou konat poslední turistické prohlídky v tomto roce, zájemci by si ale měli místa s předstihem rezervovat. Poslední letošní mše bude v poutním kostele na Silvestra, začne hodinu před půlnocí. Podrobnosti jsou na webu? památky.

Do poloviny prosince si Zelenou horu podle kastelánky Michaely Kokojanové prohlédlo přes 31.000 turistů, další lidé se zúčastnili církevních obřadů a různých akcí. V porovnání s předchozím rokem se podle ní návštěvnost snížila jen mírně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články