Na žďárské Zelené hoře prochází opravou první část omítek kostela

Zdroj
Věra Stejskalová
Vložil
ČTK
27.06.2018 15:25
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou - Na žďárské Zelené hoře začali stavbaři opravovat venkovní omítky kostela svatého Jana Nepomuckého. Obnova památky zapsané v seznamu UNESCO bude stát 45 milionů korun a potrvá do roku 2020. Týkat se bude také dveří, oken a interiéru. V závěrečné etapě bude někdejší hřbitov mezi kostelem a ambitem upraven do podoby poutní loučky. Novinářům to dnes řekl František Laštovička, který na akci zajišťuje technický dozor. Turistické prohlídky na Zelené hoře jsou ve stejném režimu jako doposud.

Práce začaly na jaře, lešení kryje třetinu kostela. Zástupci farnosti, která Zelenou horu spravuje, se při dnešním kontrolním dni s památkáři domlouvali na postupu při zpevňování a propojování různě starých částí omítek.

"Protože tady jsou jednak barokní omítky zachované z doby původní výstavby Santiniho a pak omítky z několika oprav," řekl ČTK Pavel Jerie z generálního ředitelství Národního památkového ústavu (NPÚ). Část omítek je z období po požáru kostela v 18. století, nejmladší část je z poslední opravy provedené v 70. letech minulého století. "V nejlepším stavu jsou kupodivu ty barokní omítky, kterých je ovšem relativně málo," uvedl Jerie.

Památka je ve stavu přiměřeném svému věku a údržbě, uvedl Jerie. Oprava v 70. letech byla podle něj na svou dobu provedena velmi šetrně. "Spoustu těch omítek zachovali," podotkl.

Kostel, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, byl vysvěcen v roce 1722 a stal se vyhledávaným poutním místem. Dobu rozkvětu areálu přerušil požár v roce 1784. Římskokatolická farnost Zelenou horu spravuje od roku 2014. Na opravy má slíbenou evropskou dotaci.

Opravy venkovních omítek by podle Laštovičky měly být dokončeny příští rok. K původnímu vzhledu se zároveň vrátí okna v horním patře kostela, která byla kdysi částečně zazděna. V kostelních oknech bude také obnoven původní vzhled vitráží připomínající včelí plástve. Následovat bude restaurátorská obnova interiéru, k původní podobě by se měla vrátit dlažba v kostele.

Zelenou horu si minulý rok prohlédlo 33.000 turistů. Letošní návštěvnost je zatím o něco vyšší než ve stejné době loni.
0 komentářů
přidat komentář

Související články