Zámek v Lednici bude mít nové návštěvnické centrum

Vložil
ČTK
26.11.2019 08:40
Lednice

Lednice - Hlavní turistická sezona zámku Lednice na Břeclavsku, který je nejnavštěvovanější památkou jižní Moravy, začne příští rok s novým návštěvnickým centrem. Národní památkový ústav (NPÚ) jej vybuduje v takzvaných Jízdárnách, kde dosud sídlilo multifunkční centrum. Zástupci NPÚ v Kroměříži, kam Lednice spadá, to oznámili v tiskové zprávě.


"Národní památkový ústav si je vědom velkého handicapu v podobě dosavadního nedostatečného návštěvnického zázemí na zámku Lednice. Velikost a umístění prostor, kde jsou dosud umístěny pokladny a provizorní prodej suvenýrů, již dlouhou dobu neumožňoval poskytovat návštěvníkům služby v potřebné kvalitě," uvedl ředitel NPÚ v Kroměříži Petr Šubík.

Lednický zámek, který je na seznamu kulturního dědictví UNESCO, navštíví ročně přibližně 400.000 lidí. Nové návštěvnické centrum nabídne větší prostor, více pokladen pro rychlejší odbavení, prostornější prodejnu suvenýrů, toalety a malé občerstvení.

"Základním bonusem nového zázemí je jeho velikost, která několikanásobně předčí dosavadní malé prostory pokladen a návštěvníkům konečně poskytne patřičný komfort. Současně s novým návštěvnickým centrem bude ve druhém patře 'Jízdáren' zřízeno nové provozní zázemí, historický archiv s badatelnou, část poslouží pro činnost zájmových spolků," uvedl Šubík.

Jízdárny před osmi lety nechal opravit kraj za půl miliardy korun s využitím evropských dotací. Nové multifunkční centrum se otevřelo před pěti lety a nabídlo kongresové sály a učebny. Jeho provoz ale museli partneři sdružení tvořeného krajem, obcí Lednice, Centrálou cestovního ruchu, Masarykovou a Mendelovou univerzitou doplácet.

NPÚ podle Šubíka počítá s tím, že členové sdružení Multifunkční centrum zámku Lednice budou moci prostory stále využívat k účelům, ke kterým sloužily posledních pět let. Nové turistické centrum se má otevřít se začátkem nové turistické sezóny, tedy 1. května příštího roku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články