Zámek Lednice se stal loni nejnavštěvovanější památkou ČR

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
12.01.2015 19:20
Lednice (Břeclavsko) - Zámek v Lednici na Břeclavsku se stal loni nejnavštěvovanější památkou ČR. Zavítalo do něj 376.559 turistů z celého světa, což je o 48.256 více lidí než v roce 2013 a o 64.923 více než v roce 2012. ČTK to dnes řekla lednická kastelánka Ivana Holásková.
    "Jeho výhodou je, že nabízí velké možnosti vyžití. Každý rok připravujeme pro návštěvníky nějaké překvapení," uvedla. Zámek, který je od roku 1997 zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, má čtyři prohlídkové okruhy. Lze si prohlédnout jeho palmový skleník, projít se po parku s četnými historickými objekty, plavit se na člunu po Zámecké Dyji nebo se nechat po parku povozit v dobovém kočáře taženém koňmi. Jen parkem, kam je vstup zdarma, projede ročně 1,5 milionu turistů.
    Loni byl nově zpřístupněn technický okruh, na němž si lze prohlédnout elektrorozvodnu z roku 1902. Zámek byl jednou z prvních elektrifikovaných budov na Moravě.
    V letošním roce správa zámku otevře po zhruba 40 letech Maurské salonky v přízemí vyhlídkové věže Minaret, které zdobí zrestaurované mozaiky. Za asi 200.000 korun nechají památkáři opravit i zámecký výtah z 19. století, který bude začleněn do prohlídkové trasy, na níž jsou dětské pokoje. Do jara bude opraveno šest mostů v parku mezi zámkem a Minaretem.
    "Všeobecně lze říci, že nám loni přálo počasí, které zvalo spíše na výlety než k vodě. Návštěvnost zvýšilo i to, že jsme byli i po sezoně o víkendech v provozu," dodala Holásková.
    Stát vlastní přes sto hradů a zámků. Většina z nich loni zaznamenala nárůst návštěvnosti. Na druhém místě za Lednicí skončil zámek a hrad v Českém Krumlově, kam zavítalo 367.629 lidí, třetí jihočeský zámek Hluboká si loni prohlédlo 263.519 turistů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články