Památkáři chtějí zlepšit infrastrukturu lednického parku

Vložil
ČTK
31.07.2017 20:20
Lednice

Lednice - Památkáři chtějí za 200 milionů korun z evropských peněz zlepšit infrastrukturu lednického parku. Investice by měla zahrnout i restaurování soch a obnovu katakomb, řekla ČTK kastelánka Ivana Holásková. Zda dostane projekt podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), se památkáři dozví zřejmě letos.


Zámek Lednice patří k nejnavštěvovanějších památkám v republice. Letos odborníci dokončili zajištění statiky schodiště na Janohradu a restaurovali čínské tapety v I. patře.

"Letos už budeme jen očekávat, zda dostaneme dotaci z IROP na infrastrukturu parku," uvedla Holásková. Projekt podle ní bude zahrnovat vybavení parku lavičkami, restaurování soch a váz, opravy cest, památkovou obnovu katakomb, Hubertovy šopy a Maurského domku, kde by měla vzniknout informační centra a výstavní prostory.

"Požádali jsme o částku 200 milionů korun a pokud budeme úspěšní, bude to jeden z největších investičních projektů v Lednici. Jeho realizace by mohla začít v roce 2018,"
uvedla Holásková.

Lednický zámek zatím letos navštívilo o deset procent více lidí než loni. Správa zámku se snaží každoročně nabídnout nějakou novinku nebo program. "Velkým lákadlem jsou noční hrané prohlídky, které se konají vždy v červenci a již tradičně jsou dlouho dopředu vyprodané. Turisté z celého světa jezdí obdivovat zámecký park nejen v období kvetoucích tulipánů, ale také pro nádherné letní výsadby," uvedla Holásková.

Celý zámecký areál podle ní nabízí spoustu aktivit - kočáry, lodě, dravce, lukostřelbu. Proto se řadí k nejnavštěvovanějším evropským památkám. Loni památku navštívilo přes 400.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články