V jízdárnách lednického zámku jsou nové expozice za půl miliardy

Vložil
ČTK
08.02.2015 10:50
Lednice (Břeclavsko) - Téměř půl miliardy korun stály tři nové expozice, které se dnes otevřely veřejnosti v jízdárnách zámku v Lednici na Břeclavsku. Lidé si mohou prostory prohlédnout o víkendu, od jara by měly být přístupné každý den. ČTK to řekl Miroslav Soja z Multifunkčního centra Lednice, jehož jsou expozice součástí.

    Rekonstrukce jízdáren, kterým se přezdívá Palác koní a jsou rozlehlejší než vedlejší zámek, stála skoro půl miliardy korun. Z toho 85% hradila Evropská unie, zbytek doplatil stát.
    "Přivítali jsme první návštěvníky z řad široké veřejnosti. Místní lidé z Lednice už je mohli vidět minulý víkend," uvedl Soja. "Příchozí kladně hodnotili, že jsme nenarušili architekturu prostoru a zůstala zachovaná krása koníren, přestože jsme ji skloubili s moderní expozicí s mnoha moderními a interaktivními hýbacími prvky," dodal.
    První z expozic představu opravu celého komplexu. Mimo jiné je v této části model lednického hřebce. Šlo o plemeno ušlechtilých koní vyšlechtěné na panství Lichtenštejnů pro stáje evropských panovníků. S příchodem komunismu v Československu vyhynul.
    Další ze stálých výstav se jmenuje Krajinou parků a představuje Lednicko-valtický areál jako lužní oblast upravenou za Lichtenštejnů do podoby rozlehlého anglického parku. Je v něm kromě mnoha drobných památek i 60 metrů vysoká vyhlídková věž Minaret, postavená na přelomu 18. a 19. století. V expozici je její maketa i s lešením ukazujícím, jak dělníci kdysi při stavbě věže vozili na její vrchol stokilogramové kvádry.
    Třetí výstava zejména prostřednictvím fotografií představuje Lednicko-valtický areál jako součást Biosférické rezervace Dolní Morava. Patří do ní nedaleká CHKO Pálava u Mikulova a polesí Soutok, které leží na soutoku řek Moravy a Dyje. Jde o oblast s četnými vzácnými rostlinami a mnoha druhy vodních ptáků.
    Vstup do expozic budou mít dospělí za 60 korun, děti, senioři a studenti za polovinu. Lednický zámek loni vidělo 376.500 lidí. Byl nejnavštěvovanější památkou České republiky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články