Vinařství Lahofer vybuduje v nevyužité části pivovaru ve Znojmě vinařské centrum

Znojmo – Dosud nevyužité budovy někdejšího pivovaru ve Znojmě, které v historickém centru města sousedí s hradem, se po rekonstrukci promění na vinařské, kulturní a společenské centrum. Vedení města dnes novinářům oznámilo spolupráci s Vinařstvím Lahofer na vypracování studií využití tak- zvaných ležáckých sklepů, spilky a sladovny a podniknutí dalších kroků k jejich plánované rekonstrukci.


"Naší snahou je, úspěšně dokončit rekonstrukci celého areálu podél ulice Hradní, která byla zahájena v roce 2014, a vytvořit zde unikátní vinařský prostor. Cílem je, zde vytvořit unikátní vinařské, kulturní a společenské centrum, které dodá tomuto místu ještě větší exkluzivitu a přitažlivost turistům," uvedl starosta Znojma Jakub Malačka.

Vinařství Lahofer by mělo budovy získat do dlouhodobého pronájmu na 50 let s případnou čtyřicetiletou opcí. "Tímto způsobem jsme postupovali také při vzniku Enotéky znojemských vín a Znojemského městského pivovaru. Byli jsme za to oceněni agenturou CzechInvest, jako příklad dobré praxe regenerace brownfieldu. Jedná se o jedinou smysluplnou formu rozvoje areálu, neboť jeho kompletní rekonstrukce se pohybuje v řádech stovek milionů korun," dodal Malačka.

Po rekonstrukci by měl vzniknout komplex zaměřený na zážitkovou prezentaci vinařství a celého regionu. Jeho součástí by měla být moderní vinařská výstava popisující interaktivně pěstování a výrobu vína, ale také místní tradice a řemesla.

"Chceme pro návštěvníky vytvořit vinařský zážitek v moderním pojetí. Zpestřit tak jejich program v našem regionu a současně zvýšit návštěvnost místních vinařství, gastro- nomických zařízení a turisticky atraktivních prostor," uvedl předseda představenstva Vinařství Lahofer Stanislav Lancouch.

Podle dohody mezi městem a vinařstvím udělá první krok znojemská radnice. Nechá na své náklady zhotovit studii proveditelnosti formou urbanistické studie z dílny architektonické kanceláře Chybík+Kristof Associated Architects. Tato studie má prověřit optimální možnosti rekonstrukce, dostavby a přestavby jednotlivých budov. Město chce konečný projekt prodiskutovat i s veřejností.

Chybík+Kristof Associated Architects už vytvořili pro Vinařství Lahofer projekt Enotéky znojemských vín, která už v areálu bývalého pivovaru sídlí. Kromě enotéky také část budov využívá Znojemský městský pivovar. Zbylé budovy zatím využité nejsou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články