Výstava představuje návrhářku textilií pro Pražský hrad

Vložil
ČTK
31.10.2018 15:20
Praha

Otto Rothmayer


Praha - Tvorbu textilní výtvarnice Boženy Rothmayerové (1892 až 1984), manželky architekta Otto Rothmayera spjatého s přestavbou Pražského hradu, ukáže od čtvrtka nová výstava. Představí také vztah výtvarnice a dcery prvního československého prezidenta Alice Masarykové. Výstava ukazuje jejich dopisy, Rothmayerové kresby, její autorské krajky a výšivky, ale také repliky oděvů, které navrhla ve snaze předložit tehdy emancipujícím se ženám praktické oblečení.

Výstavu pořádá Muzeum hlavního města Prahy ve svém Studijním a dokumentačním centru Norbertov ve Střešovicích. Připravilo ji ke 100. výročí vzniku Československa a výstava potrvá do 29. září příštího roku.

Dílo Boženy Rothmayerové se podle autorky výstavy Marie Szadkowské dostává do povědomí širší veřejnosti v souvislosti se zpřístupněním rodinného domu Rothmayerových v pražském Břevnově. Rothmayer byl tvorbou úzce spjat se slovinským architektem Josipem Plečnikem, s nímž spolupracoval na úpravách Hradu a na vinohradském kostele. Souběžně projektoval i pro soukromé objednavatele, především v Praze. Je autorem tří rodinných vil. Jeho vlastní vilu z konce 20. let, v níž rodina žila až do roku 2008, dnes spravuje městské muzeum.

Profesní dráhu Rothmayerové předurčila výchova v rodině krajkářky Marie Hornekové a studium krajky na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po absolvování školy působila jako učitelka textilní tvorby na odborných školách ve Velkém Meziříčí a v Brně. Na přelomu let 1929 a 1930 představila na výstavě Civilizovaná žena s podtitulem Jak se má kultivovaná žena oblékati moderní koncepci ženského šatníku založeného na skladebnosti jednotlivých oděvů a kalhotových kombinací.

Po svatbě s Otto Rothmayerem v roce 1930 přesídlila do Prahy, kde začala její spolupráce s Alicí Masarykovou. Obě byly výrazné osobnosti ženského emancipačního hnutí. Dcera Tomáše Garrigua Masaryka vnášela do meziválečné československé společnosti progresivní témata včetně úvah o výchově mladých dívek - budoucích moderních žen.

Mezi lety 1926 a 1939 se Božena Rothmayerová podílela na dotváření interiérů Hradu textilními prvky - navrhovala ubrusy a prostírání, ozdobné přikrývky, koberce a další textil včetně šatníku samotné Alice Masarykové. Získala také zakázky pro vybavení interiérů zámků v Lánech a Topolčiankách a v soukromém sídle Masarykových ve slovenské Bystričce textilem. Spolupráce trvala až do roku 1939, kdy Alice Masaryková emigrovala před druhou světovou válkou do Anglie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články